Rehberler isyanda... Ülke turizmi için Türkçe rehberliğe hayır diyoruz

Turist rehberliği mesleği ayaklar altına alınarak bitirilmek isteniyor. Bunu da, kendilerini turizm elçileri zanneden, ülke turizmine yön vermeye çalıştıklarını ifade eden isimler ve kurumlar yapmaya çalışıyor.

10/04/2022 18:33
Rehberler isyanda... Ülke turizmi için Türkçe rehberliğe hayır diyoruz

İbrahim Şahin-Profesyonel turist rehberi

Turist rehberliği mesleği ayaklar altına alınarak bitirilmek isteniyor. Bunu da, kendilerini turizm elçileri zanneden, ülke turizmine yön vermeye çalıştıklarını ifade eden isimler ve kurumlar yapmaya çalışıyor. Turist rehberleri olarak bunların hepsinin karşısındayız.

6326 Turist rehberliği meslek Kanunda değişilik yaparak Turist rehberi olma şartlarından en önemli olam madde, "Yabancı dil sınavında başarılı olmak’’ İbaresinin kaldırılarak Türkçe bilen herkesin rehber olma yolu açılmak isteniyor. Bu ülke Turizmi ülke tanıtımı açısından tam bir CİNAYET…

Türkçe rehberliğe neden 'Hayır'?

Hali hazırda 11 bin Turist rehberi bulunmaktadır. Hepsi Türkçe konuşan Türk vatandaşlarıdır. Aynı zaman da 11 bin turist rehberi kendi anadili haricinde birden çok dili en iyi şekilde konuşabilmektedir.

Bu mesleğe adım atabilmek için Üniversitesilerin ön lisans ve lisans, yüksek lisans alanlarından mezun olup, herhangi bir yabancı dil sınavları YDS -Yökdil vb. sınavlardan 70 ve üzeri puan alarak adım atılmaktadır.

Bu puanları alan aday, aynı zaman da pratik ve teoride dile aşırı hakimdir. Türkçe rehberlik ucubesini ortaya atarak, ülke Turizmine darbe yapılmak isteniyor. Bir dile hakim olmayan bir adayın rehber olması istenmesi, açıkçası şaşkınlık yaratmaktadır.

Araç kullanmasını bilmeyen kişiye ehliyet vermek gibi bir durum

Türkçe rehberlik isteyenlerin tek argümanları, ucuz iş gücü hiçbiri rehberin donanıma bakmak istemiyor. Hiçbiri rehberin vermiş olduğu bilgilerin önemine bakmıyor.

Tek baktıkları şey, bakkal dükkanından daha kolay açılan, hiçbir eğitim ve şartın sorulmadığı, yolda yürürken aklına gelip 80 Bin TL verip önüne gelenin açabildiği bir firma için, daha nasıl erik dalı ile kültür turu yapabilirime, hangi mahalle teyzesinin grubunu tatmin ederimde üç beş kuruş daha fazla kazanırımın derdinde… (olanlar)

Eleştirimiz sert olacak

Bu meslek 80 Bin TL verip aldığınız tabela değil. Bu meslek gönül işi. Evinden aylarca uzak kalarak almış olduğu eğitimi ve okumalarını gelen turiste doğru bilgiler ile aktaran; dağ, tepe, bayır gezen öğretmen gibi…

Bu öğretmeni ayaklar altına almak isteyen bütün kurum ve kuruluşların karşısındayız…

Mesleğimizi maddi çıkarlarınız için yok edemezsiniz…

Dil bilmeyen rehber olamaz… olmamalı

Dünyanın en iyi rehberlerine sahip ülkemizi, Türkçe rehberlik getirerek bir ay içinde 11 bin olan turist rehber sayısını 100 bine çıkartarak kalite arttıramazsınız…

Artık aklınıza sokmalısınız kemmiyet (sayının çokluğu) yerine keyfiyete kendisini yetiştirmiş, kalifiye alanında uzman olmalarına dikkat etmek gerektiğini unutmamalısınız.

Kaliteli hizmet derdinde olmalısınız.

Ülke Turizmi için buna herkesin dur demesi gerekiyor…

Dünyanın en iyi yetişmiş alanında uzman konuya hakim rehberleri Türkiye’dedir. Turist Rehberliği mesleğini ayaklar altına atılacak her adıma herkes dur demeli…

Ülkemiz kendisini geliştirmiş- akademik kariyer sahibi uzman rehber ile doludur.

Bu kadar donanıma sahip olmak için çaba ve özveri var. Bu mesleği sıradanlaştırmak, hiçbir kurum ve kuruluşa yarar sağlamadığı gibi, ülke turizmi açısından çok büyük zararlara sebep olacaktır.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.