Radisson Blu Bosphorus Hotel İstanbul’da 2 önemli atama

Turizm ve Otelcilik sektörünün deneyimli yöneticileri Samet Güney ve Müge Akın, Radisson Blu Bosphorus Hotel, İstanbul’daki yeni görevlerine atandı.

24/03/2022 12:59
Radisson Blu Bosphorus Hotel İstanbul’da 2 önemli atama

15 yılı aşkın süredir sektörde kariyerine devam eden Samet Güney, otelin Yiyecek ve İçecekten Sorumlu Mutfak Şefi olarak göreve geldi. Müge Akın ise, Kat Hizmetleri Müdürü olarak yeni pozisyonuna başladı.

Nofa Riyadh, A Radisson Collection Resort, Radisson Blu Leogrand Hotel, Chisinau, Park Inn By Radisson İstanbul Atatürk Airport gibi Radisson Hotel Group bünyesindeki otellerde ve Hyatt Regency İstanbul Ataköy ve Swiss Diamond Hotel Prishtina’da çeşitli sorumluluklar üstlenen Samet Güney, lüks hizmet, konsept geliştirme, otel açılışları ve yeme-içme konusunda son derece yetenekli. Başarılı yönetici ayrıca, trendleri takip ederek hazırladığı kaliteli ve ayrıcalıklı yemek sunumlarıyla benzersiz menüler geliştiriyor.

Müge Akın ise, Mandarin Oriental Hotel Group, Jw Marriott Bodrum, Accor Hotels, Radisson Blu Niamey, Africa ve Hilton Garden Inn gibi otellerde yönetici olarak görev aldı. Otel açılışı öncesi proje yönetimi, personellerin eğitimi ve organizasyonu, temizlik ekipmanları ve yöntemleri, güvenlik önlemleri ve denetim konularında bilgi sahibi Akın, otelcilik geçmişinde başarılı uygulamalar gerçekleştirdi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.