Polonyalıların tercihi Türkiye…. Yüzde 40 erken rezervasyon aldık

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Güneş, “Polonya’dan Türkiye’ye girişte vize ve pasaport istenmemesi bu ülke vatandaşlarının ülkemizi daha fazla tercih etmesinde önemli rol oynuyor” dedi.

18/03/2023 13:23
Polonyalıların tercihi Türkiye…. Yüzde 40 erken rezervasyon aldık

Polonya’nın başkenti Varşova’da 16-18 Mart tarihleri arasında düzenlenen ITTF Warsaw Turizm Fuarı’nda Alanya tanıtımı yapıldı. Fuarda Alanya’yı Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Güneş temsil etti. Önemli görüşmeler yapan Güneş, rezervasyon sayıları ve uçuş planlamaları hakkında bilgiler aldı ve genel değerlendirmede bulundu:

‘KİMLİK KARTI İLE ÜLKEMİZE GELEBİLİYORLAR’

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı olarak Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen turizm Fuarı'na katıldık. Polonya; Rusya, Almanya ve İngiltere’den sonra Antalya’ya en çok turist gönderen ülkeler arasında 2022 yılında 757 bin kişi ile 4’üncü sırada yer aldı. 38 milyon nüfusa sahip olan Polonya’da her yıl yaklaşık 5 milyon kişi tatile çıkıyor. 2022 yılında Polonya’dan Türkiye’ye gelen kişi sayısı 1 milyon 136 bin kişi olmuş. Bu sayının içerisinde 850 bin kişi acenteden paket tur satın alarak ülkemizi ziyarete gelmiş. Sayısal olarak baktığımızda aldığımız pay anlamında ülkemiz ve bölgemiz açısından çok önemli bir pazar. Girişte pasaport ve vize istenmemesi, kimlik kartı ile seyahat edebiliyor olmaları ziyaretçi sayısının artışında önemli bir etken olmuş.

CORAL TRAVEL YÜZDE 40 ERKEN REZERVASYON ALDI’

Polonya’da operasyonun yüzde 53’ünü gerçekleştiren Coral Travel’ın Ceo’su Kaan Ergün ile yaptığımız görüşmede geçen yıl geç başlayan ama sonradan toparlanan sezonda 340 bin kişi getirdiklerini, bu yıl planlamaları 440 bin civarında olduğunu, talep artışı olduğu sürece bu sayının da üzerine çıkabileceklerini, Polonya’nın 5 şehrinden uçuş planlaması yaptıklarını, ilave uçak konusunda sorun yaşamayacaklarını söyledi. Şu ana kadar yüzde 40 erken rezervasyon aldıklarını fakat deprem nedeni ile bir duraksama yaşadıklarını, bir süre sonra rezervasyonların normale döneceğini tahmin ettiklerini söyledi.

‘RAINBOW 60 BİN TATİLCİ GETİRECEK’

Nekera CEO’su Macıej Nykıel, Polonya’dan özellikle Türkiye ve Akdeniz bölgesine çok fazla ilgi ve talep olduğunu, geçen yıl 70 bin kişi getirdiklerini, bu yıl minimum 100 bin yolcu hedeflediklerini söyledi. Ağırlıklı Alanya bölgesine Polonyalı tatilci getiren Rainbow Tours’un sahibi Ziya Ünal ise bu yıl 60 bin yolcu sayısı planladıklarını söyledi.

‘POLONYA UÇUŞLARI PAHALI’

Türk Hava Yolları Satış Müdürü Ersan Akarçeşme ile yaptığım görüşmede Polonya’dan daha önce yıl boyunca haftada 7 gün İstanbul ve 3 gün Antalya’ya uçtuklarını fakat 10’dan fazla uçuş izni alamadıkları için Antalya uçuşlarını iptal edip İstanbul’a çevirme kararı aldıklarını, Polonya uçuşlarının çok pahalı olduğunu ve İstanbul’dan bağlantılı uçuş yaparak karlılık oranlarını artıracaklarını söyledi.

‘TANITIM SÜRECİ DEVAM EDECEK’

Görüşme yaptığımız turizm acente ve tur operatörleri özellikle Polonya Büyükelçimiz Sayın Cengiz Kamil Fırat, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşavirimiz Sayın Umut Aksungur Bey ve Ticaret Müşavirimiz Betül buke Karaçin’in çok büyük desteklerinin olduğunu, her konuda ilgilerini esirgemediklerini, kendileri için önemli bir şans olduklarını söylediler. Biz de ALTAV ve Alanya olarak Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel’in hazırlatmış olduğu özel hediyeleri vererek kendilerine teşekkür ettik. Birlikte bir durum değerlendirmesi yaptık. Sayıların daha fazla artması konusunda yıl boyunca Alanya bölgesine getireceğimiz basın mensupları, sosyal medya fenomenleri ve planladığımız farklı projeler ile tanıtım sürecimize devam edeceğiz. Alanya, Polonyalılar tarafından çok sevilen bir bölge.

‘AKDENİZ TEMSİLCİSİ ALANYA OLDU’

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı standında toplam 7 katılımcı vardı. Kuşadası, Marmaris, Corendon, Villa Tema Park İstanbul, Türk Hava Yolları, Antalya Belek bölgesinden Baialara Otel ve Alanya olarak Akdeniz bölgesini tanıtan sadece biz vardık. Polonya halkı tatile çıkmayı, özellikle kültürel gezileri çok seviyor. Gelecek yıllarda Türkiye olarak 2 milyona ulaşmak zor değil.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.