Paris'te 'olimpiyat turizmi' beklenen etkiyi yakalayamadı…. Oteller boş

2024 Olimpiyat Oyunları yaklaşırken, etkinliğe ev sahipliği yapacak Fransa'nın başkenti Paris'te oteller düşük talep ile mücadele ediyor.

04/07/2024 11:08
Paris'te 'olimpiyat turizmi' beklenen etkiyi yakalayamadı…. Oteller boş

Fransa'nın başkenti Paris'te 2024 Olimpiyat Oyunları'nın düzenleneceği tarihlerde otellerin yoğun rezarvasyon talebi alması hatta rekor kıran bir yaz olacağı öngörülüyordu ancak beklendiği gibi olmadı. Euronews'te yer alan habere göre, Olimpiyat Oyunları'na yalnızca dört hafta kalmasına rağmen Paris'teki otellerde doluluk oranının hayli düşük seyretmesi endişelere yol açtı. Bazı anketlere göre, doluluk oranları önceki yıllara göre neredeyse yüzde 25 düşmüş durumda.

Paris'in Montmartre yerleşim bölgesi eteğindeki Ze Hotel için Haziran, önceki aylardan epey farklı bir tablo çizdi. Son yıllarda en az yüzde 80 doluluk oranına sahip olan otel, halen yarı yarıya dolulukla sezona devam ediyor. Otelin müdürü Aldric Duval, "Bence Olimpiyat Oyunları etkisi ters tepiyor çünkü her şey çok pahalı" dedi.

Geçtiğimiz yıl, başkentin bazı kesimlerinde otel yönetimleri, yoğun talebi fırsata çevirerek organizasyonun yapılacağı dönem için otel fiyatlarında fahiş artışlara gitmişti. Bazı bölgelerde konaklama ücretleri 10 kata kadar yükselmişti. Duval, turistlerin Paris'e gelmek istememesinin nedenlerini şöyle açıkladı: "Onlara trafik kısıtlamalarının karmaşık olacağını, metro biletinin fiyatının üç katına çıkacağını, turist vergisinin üç katına çıktığını söyledik... Üstüne bir de zorlayıcı hava koşulları var."

'Çok sessiz'

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Fransa'nın resmi istatistik ofisi Insee, Paris'teki otel doluluk oranlarının ortalama yüzde 90.7 olduğunu bildirdi. Bu, 100 odalı bir otelde herhangi bir gece için 10'dan az odanın boş olacağı anlamına geliyor. Ancak mevcut duruma göre, 2024 Olimpiyatları sırasında 40'a kadar satılmamış oda kalabileceği öngörülüyor.

WeHost'un kurucu ortağı Romain Bellet, Airbnb dairelerinin Mayıs ayında yüzde 20 ile 25 arasında değişen doluluk oranları ile tam kapasiteye ulaşmakta zorlandığını belirtiyor. Son röportajında Bellet durumu tarif etmek için "Çok sessiz," ifadesini kullandı.

Çok sayıda turist daha fazla indirim umuduyla rezarvasyon için son günleri beklerken, Paris'teki turizm ve otel profesyonelleri, Olimpiyatların rezervasyonlar üzerinde yaratacağı vitrin etkisiyle kaybedilen zamanı telafi etmeyi ümit ediyor. Kentin turizm bürosu "Paris je t'aime," 26 Temmuz - 11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek yaz oyunları sırasında turistlerin çoğunluğunun "yerel veya yurtiçi" olmasını beklediğini açıkladı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.