Kongre turizminin lider şehri belli oldu... Pandemiye rağmen 92 kongre

ICCA 2021 yılı Raporuna göre; Viyana pandemiye rağmen dünya çapında 1. Sırada yer aldı. Uluslararası Kongre ve Kongre Birliği (ICCA) ilk defa yaptığı Destinasyon Performans Endeksi (DPI) raporunda Viyana’yı Lizbon ve Atina izledi.

20/06/2022 12:50
Kongre turizminin lider şehri belli oldu... Pandemiye rağmen 92 kongre

2021 yılı için planlanan 8.000 uluslararası toplantı analiz edildiği raporda, 2021’de Viyana, genel sıralamada dünya çapında 1. sırada yer alıyor. Viyana sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada Lizbon ve Atina’nın önünde geldi.

Viyana, dokuzu kısıtlama olmaksızın, 22’si hibrit etkinlik ve 61’i sanal olmak üzere 92 kongreye ev sahipliği yaptı. Turizmdatabank'ın aktardığına göre, ikinci ve üçüncü sıralar 91 kongre ile Lizbon ve 66 kongre ile Atina’ya tarafından alındı.

İlk 10’un yer alan diğer ülkeler de; Barselona, Singapur, Madrid, Prag, Paris, Berlin ve Brüksel oldu. Ülke düzeyinde, listenin başında ABD, İspanya ve Almanya yer aldı. Avusturya dünya çapında 11. Sırada.

Destinasyon Performans Endeksi (DPI) nedir?

Sıralama, destinasyonların orijinal teklifteki başarısını, uyarlanabilirliği ve yüz yüze etkinlikleri sanal veya hibrit toplantılara dönüştürmek için teknolojik yetenekleri değerlendiriyor.

Pandemi öncesi sıralamaların aksine, artık yalnızca sahada gerçekleşen toplantıları değil, aynı zamanda ertelenen veya yeri değiştirilen etkinlikleri ve hibrit veya sanal formları da hesaba katıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.