Palandöken sezona hazır ama... Charter uçuş yok

Kayak sezonunun aralık ayı başında açılması planlanan Palandöken’de charter uçuşların yapılamaması, turizmcileri yerli pazara yöneltti. Yeterli oranda kar yağışının olmaması halinde suni karlama yöntemi ile açılacak olan kayak sezonunda bu yıl umut iç pazarda.

21/11/2023 13:04
Palandöken sezona hazır ama... Charter uçuş yok

Kayak sezonunun aralık ayı başında açılması planlanan Palandöken’de charter uçuşların yapılamaması, turizmcileri yerli pazara yöneltti. Yeterli oranda kar yağışının olmaması halinde suni karlama yöntemi ile açılacak olan kayak sezonunda bu yıl umut iç pazarda.

Amatör ve profesyonellere hitap eden 55 adet pistiyle kayak ve snowboard tutkunlarının adresi olan Erzurum Palandöken Kayak Merkezi, yeni sezon için gün sayıyor. Tüm hazırlıkların tamamlandığı Palandöken’de bu yıl sezonun 10 Aralık’ta başlaması bekleniyor.

Suni karlama

Aralık ayının ilk haftası misafirlerin kayak yapması beklenen Palandöken’de yeterli kar yağışı gerçekleşmemesi halinde tüm önlemler alındı. Rezervasyonların başladığı kayak merkezinde bu hafta içinde suni karlama çalışmasının yapılması bekleniyor.

Charter uçuş yok!

Seyahat acentelerinin özellikle tatil döneminin yoğun olduğu zamanlarda uçak kiralayarak gerçekleştirdiği özel charter uçuşlar, kış turizminde etkili. Ancak bu yıl Erzurum’a charter uçuş düzenlenmeyeceği öğrenildi. gazeteguncel'de yer alan habere göre, Rusya-Ukrayna Savaşı ve geçtiğimiz yıl kar yağışının yetersizliği gibi etkilerle charter seferlerinin yapılmayacağı bildirildi. Bu sezon turizmciler iç pazara yönelerek, yerli turisti Palandöken’de ağırlayacak.

Rezervasyonlar başladı

Palan Otel Genel Müdürü Ali Güney, “Şimdiden rezervasyonlarımız başladı. Önümüzdeki günlerde artması planlanıyor. Biz tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Bu sene de kayak sezonunu en erken açan kayak merkezi olacağız umarım. Kar yağışı istenen düzeyde olmasa dahi suni karlama çalışması ile istenen verimi alabiliyoruz. Tüm kayak severleri adrenalin dolu günler yaşayabilecekleri, konfor ve güvenli bir ortamda rahatça vakit geçirebilecekleri Palandöken’e bekliyoruz” dedi.

Hazırlıklarımız tamam

Sway Otel Genel Müdürü Ömer Akca ise,  “Bu yıl geçmiş yıla oranla daha fazla yerli misafir ağırlayacağımızı düşünüyoruz. Bütün işletmeler tamamen tamir bakımlarını yaptılar ve devam ediyorlar. Pist, lift ve snowtruck bakımlarıyla otel içi bakımları tamamlandı. Bu seneki rezervasyonlardan çok umutluyum. Gelecek hafta içi de güzel bir kar gösteriyor. Hemen suni kar makinelerimizi açacağız, pistlerimizi çalıştırıp 10 Aralık'ta sezonu açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Hedefimiz büyük

Palandöken’de tüm altyapıyı yeniden düzenlediklerini dile getiren Erzurum Büyükşehri Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise bu yılki hedeflerinin 2.5 milyon turist olarak açıkladı.

Erzurum’u dünyanın marka şehirlerinden biri haline getirmek istediklerini ifade eden Başkan Sekmen, “Teknik kapasiteyi yüzde 100 çalıştırdık. Ejder’i ana destinasyon markamız haline getirdik.12,5 kilometreyle Türkiye’nin en uzun pistine sahibiz. Pistlerimizin toplam uzunluğu ise 87 kilometre. Saatte 24 bin kişiyi taşıyacak bir lift ağı kurduk.

Saatte 400 metre suni karlama yapıyoruz. Aydınlatma, personel yönetimi, kameralarla izleme, suni karlama gibi tüm sistemler akıllı ve uzaktan yönetiliyor. Kameralarla 7/24 izleyerek dağda güvenlik önlemi alıyoruz. Böylece kaybolma gibi durumların önüne geçiyoruz" ifadelerini kullandı.

Gece kayağı imkanı

Palandöken’de kar saklama depoları oluşturduklarını vurgulayan Sekmen, 100 birim karın 60'ını muhafaza ettiklerini, bunu suni karlamanın altına sererek, pist kalitesini artırdıklarını vurguladı. Sekmen, Avrupa’da 4-5 kilometrelik gece kayağı yapılma imkanı bulunduğunu, Erzurum'da ise bunun 10 kilometre olduğunu dile getirdi.

Palandöken’in havalimanına 15 dakika, şehre ise 5 dakika mesafede yer aldığının altını çizen Sekmen, "Bu, bizi dünyada diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli özelliğimiz. Palandöken geçen yıl 1 milyon 950 bin kişiyi ağırladı. Bu yıl 2,5 milyon ziyaretçi hedefliyoruz" bilgisini paylaştı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.