Oya Narin TCMB'nin döviz kararını değerlendirdi... Sektörel açıdan bir olumsuzluk yaratmayacak

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) hizmet ihracatçılarının döviz gelirlerini TL'ye çevirmeleri halinde en az yüzde 40'ını TCMB'ye satışını düzenleyen kararının sektörel açıdan bir olumsuzluk yaratmayacağını belirtti.

18/04/2022 10:48
Oya Narin TCMB'nin döviz kararını değerlendirdi...  Sektörel açıdan bir olumsuzluk yaratmayacak

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin TCMB’nin turizmcilerin Döviz kazançlarıyla ilgili yeni kararı değerlendirdi. Bloomberg HT’ye konuk olan Narin, yeni düzenleme ile sektör açısından değişen bir durum olmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Bu durumda bizim için değişen çok bir şey yok. Konaklama sektörü döviz alım bordrolarını tur operatörleri üzerinden alıyor dolayısıyla döviz bozdurma işlemleri tur operatörleri tarafından yapılıyor. Netice olarak biz dövizin bozdurulması halinde taahhütlerimizi karşılayabiliyorsak biz çok büyük bir sıkıntı görmüyoruz.

Dövizin en az yüzde 40'ının TCMB'ye satılması gerekecek

Mal ihracatı içermemesine rağmen turizm gibi hizmet kanalı ile döviz girdisi sağlayan hizmet ihracatı gelirlerinin TL'ye çevrilmesi halinde ilgili dövizin en az yüzde 40'ının TCMB'ye satılması gerekecek.

TCMB geçen hafta ihracatçıların ihracat kanalıyla elde ettikleri döviz gelirlerinin TCMB'ye satılması zorunluluğunda ilgili oranı yüzde 25'ten yüzde 40'a çıkarmıştı. TCMB, benzer bir değişiklikle "Görünmeyen İşlemlere İlişkin Hükümler"i değiştirerek turizm başta olmaz üzere hizmet ihracatından sağlanan gelirin bankalara döviz olarak satılması durumunda dövizin en az yüzde 40'ının banka rezervlerine katılacağına karar verdi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.