Otellerin yüzde 30’u bu sene daha geç kapanacak

Akdeniz Turistik Otelciler Ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, iklim şartlarından dolayı Antalya’nın cazibesini koruduğunu belirterek, " Antalya, ara tatilde önemli bir destinasyon oldu. Özellikle Almanya, Rusya ve İngiltere talebinin uzamasıyla birlikte sezon kasım sonuna kadar devam ediyordu. Ara tatil bu doluluklara ilave olarak geldi ve otel dolulukları yüzde 70-80’lere ulaştı. Geçen seneye göre otellerin yüzde 30’u da bu sene daha geç kapanıyor” dedi.

16/11/2023 22:43
Otellerin yüzde 30’u bu sene daha geç kapanacak

Okulların dokuz günlük ara tatile girmesi, turizme sezon dışı hareket getirdi. Bir haftalık molanın sonuna gelinirken veliler, sahil beldelerinin yanı sıra termal otellerin bulunduğu konaklama tesislerini de tercih etti.

Antalya, İzmir, Denizli, Afyonkarahisar gibi bölgelerde otel dolulukları arttı. Sezon sonu gelen bu ilgiye oteller de fiyatlarını ortalama yüzde 40 oranında indirerek yanıt verdi.

ANTALYA YÜZDE 70 DOLDU

Akdeniz Turistik Otelciler Ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, iklim şartlarından dolayı Antalya’nın cazibesini koruduğunu belirterek, “Kar tatili imkânı olmayınca bu ara tatil çocuklara ve velilere bir nefes gibi geliyor. Antalya’da hava şartları çok iyi, denize giriliyor.

Dolayısıyla Antalya, ara tatilde önemli bir destinasyon oldu. Özellikle Almanya, Rusya ve İngiltere talebinin uzamasıyla birlikte sezon kasım sonuna kadar devam ediyordu. Ara tatil bu doluluklara ilave olarak geldi ve otel dolulukları yüzde 70-80’lere ulaştı. Geçen seneye göre otellerin yüzde 30’u da bu sene daha geç kapanıyor” dedi.

YÜZDE 40 DÜŞTÜ

AKTOB Başkanı Kavaloğlu, Hürriyet'te yer alan haberde, otellerin genellikle 4 gece 5 gün üzerinden rezervasyon aldığını belirtti. Sezona göre fiyatların yüzde 40 oranında indirimli olduğunu söyleyen Kavaloğlu, “Özellikle üniversiteye, lise sınavlarına hazırlanan çocuklarımız için otellerde ders çalışabilme imkânı da var. Sakin odalarımız, toplantı odalarımız var, buralarda ders çalışma alanları bulunuyor” diye konuştu.

DOLULUKLARI YÜZDE 25 ARTTIRDI

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler de İzmir, Antalya ve Denizli bölgesine ara tatil döneminde talebin arttığını vurguladı. İşler, “İzmir’de özellikle termal tesisler ve resort otellerrevaçta. Şu anda tesisler yüzde 60-70 doluluklarda gidiyor. Okulların kapanması İzmir’deki resort otellerde mevcut dolulukların üzerine yüzde 25-30’luk katkı sağladı.

Ailelere göre ekonomik fiyatlar, etkinliklerin çocuklara göre yapıldığı, SPA vewellness hizmetlerinin olduğu ve ona göre bir gastronomi büfesinin çıkarıldığı oteller velileri memnun ediyor. Turistin az olduğunu bir dönemde iç pazardan gelen bu talep turizmcinin yüzünü güldürüyor” dedi. Mehmet İşler, hemen hemen tüm tesislerin 12 yaşına kadar çocuklardan ücret almadığını da vurguladı.

 

EN ÇOK TERCİH EDİLEN BÖLGELERDEKİ OTEL FİYATLARI

- İzmir bölgesinde 4 gece 5 gün için 2 kişi 1 çocuk olarak fiyatlar ortalama 5 Bin TL’den başlıyor. Şehir merkezindeki resort otellerde ise fiyatlar 95 Bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Denizli’deki termal otellerde ise, 4 gece 5 gün için 10 Bin TL’den başlayan fiyatlar 28 Bin TL’yi bulabiliyor.

- Antalya bölgesinde yine 4 gece 5 gün, 2 kişi 1 çocuk şeklinde fiyatlara bakıldığında 4 Bin TL’ye otel bulunabiliyor. 5 yıldızlı otellere bakıldığında ise bölgeye göre değişmekle birlikte ortalama 3 kişi için fiyatlar 20 Bin ila 50 Bin TL arasında. Lüks otellerde ise, fiyatlar 150 Bin TL’yi aşıyor.

- Afyonkarahisar da yine tercih edilen bölgelerden. Buradaki termal otellerde 4 gece 5 gün, 2 yetişkin 1 çocuk konaklamaların fiyatları ortalama 15 Bin- 25 Bin TL arasında.

- KKTC yine bu dönemde çocuklu ailelerin tercih ettiği rotalardan. 4 gece 5 gün, 2 yetişkin 1 çocuk için fiyatlar ortalama 6 Bin TL’den başlayıp 90 Bin TL’ye kadar çıkıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.