Otellerde tankerle su devri... Bodrum'da su sıkıntısı had safhada

Bodrum’da yaşanan su sıkıntısı sonrasında vatandaşlar, turistik oteller ve turizm tesisleri, 3 tonluk bir tanker için yaklaşık 2 bin TL ödeyerek su temin ediyor.

18/10/2023 12:32
Otellerde tankerle su devri... Bodrum'da su sıkıntısı had safhada

İçme suyu sağlayan barajların su seviyesinin düşmesi ve her gün patlayan ishale hatları nedeniyle, Türkiye’nin gözde turizm merkezi Bodrum'da, vatandaşlar ve belediye ekipleri içme suyu ihtiyaçları için tankerlerle su temin ediyor. 

Bodrum’da yaşanan su sıkıntısı sonrasında, vatandaşlar, turistik oteller ve turizm tesisleri 3 tonluk bir tanker için yaklaşık 2 bin TL ödüyor ve su alabilmek için belediyeye ait tankerlerin önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Bazı mahallerde ise muhtarlar su ihtiyacını karşılamak için vatandaşlara su tankerleri ile su dağıtıyorlar.

LÜKS VİLLA HAVUZLARI SU TÜKETİMİNİ ARTIRIYOR

Ahmet Aras, Bodrum’a su sağlayan 2 barajın da kuruduğuna işaret ederek, Patronlar Dünyası'nda yer alan habere göre, “MUSKİ, bunu çözmenin yollarını arıyor. Yeni yeraltı kaynakları ihdas edecek. Bir taraftan da mevcut tüketimin kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle lüks villaların havuzları, sürekli değiştirilen sularıyla su tüketimini ciddi oranda arttırmaktadır.

Havuzların suyunu değiştirmenize gerek yok. Yeni tip filtrasyon sistemleriyle ve kimyasallarla havuz suları 12 ay boyunca kalabiliyor. Sadece ters yıkamada eksilen su tamamlanarak fazla bir israf olmadan durabiliyor. Ayrıca peyzaj ve tarımda akıllı sulama sistemlerinin kullanılmasıyla aslında su tasarrufu sağlanabiliyor. Yine peyzajda kaktüsler, zakkumlar gibi yöresel bitkilerin kullanılmasıyla su tasarrufu yine yapılabiliyor. Biz de belediye olarak bunu yapıyoruz” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.