Otellerde dövizle kira talebi iddiası meclis gündeminde

Otel ve turistik tesislerdeki mağaza, dükkan, stant ve benzeri işyerleri için dövizle kira talep edildiği iddiası TBMM gündemine taşındı.

19/02/2019 21:57
Otellerde dövizle kira talebi iddiası meclis gündeminde

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, otel ve turistik tesislerdeki mağaza, dükkan, stant ve benzeri işyerleri için dövizle kira talep edildiği iddiasına ilişkin soru önergesi hazırladı. Zeybek, sorusunun Kültür Ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Zeybek, "13 Eylül 2018 tarihli 30534 sayılı resmi Gazete'de yayınlanan 85 Karar Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı'nda Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile dözvizle kira sözleşmesi yapılamayacağı ve geriye dönük yapılan kira sözleşmeleri için ise, 30 günlük süre tanırarak sözleşmelerin Türk Lirası cinsine çevrilmesine karar verilmiştir.

Ancak oteller ve turistik tesislerde bulunan veya kiraya verilen mağaza, dükkan, stant ve benzeri işyerleri için işletme sahiplerinden döviz cinsinden kira talep edildiği iddia edilmektedir'' diye konuştu.

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek'in soruları:

1- Otel ve Turistik Tesislerdeki mağaza, dükkan, stant ve benzeri işyerleri için dövizle kira taleo edildiği iddia doğru mudur?

2- Cumhurbaşkanlığı Kararı'na istinaden Bakanlık tarafından otel ve turizm işletmecilerine konu hakkında bilgi verilmiş midir?

3- Otel ve turizm tesisleri işletmecilerinin mağaza ve dükkanlarını döviz cinsinden kiraya verdiklerine dair bakanlığa yapılan şikayet var mıdır? Var ise konu hakkında hangi işlemler yapılmıştır?

4- Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle turizm sektörünün ülkemize sağladığı döviz getirisi büyük önem arz etmektedir, bu bağlamda ithalatın azaltılıp yerli ürünlerin tüketiminin teşviki yapılmaktadır, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Oteller ve Turizm Tesislerinde yerli ürün kullanımını teşvik edici çalışmaları var mıdır? Var ise bunlar nelerdir?

Yorumlar