Oteller doldu, esnafın yüzü gülüyor... Nevruz'da Van'a ne kadar turist geldi?

Ülkelerindeki 13 günlük Nevruz tatilini fırsat bilerek Van’a gelen yaklaşık 60 bin İranlı turist; gezdi, tozdu, alışveriş yaptı ve çok eğlendi. Esnaf, hareketliliğin 12 aya yayılmasını istiyor.

05/04/2022 18:47
Oteller doldu, esnafın yüzü gülüyor... Nevruz'da Van'a ne kadar turist geldi?

Nevruz’u fırsat bilerek Van'a gelen yaklaşık 60 bin İranlı turist, 13 günlük tatil süresince konaklama ve tekstil başta olmak üzere birçok sektörde esnafın yüzünü güldürdü. Şehirdeki alışveriş festivaline denk gelen Nevruz tatili, Farsça duyurularla ürünlerini tanıtan esnafa destek sağlamış oldu.

Kentteki otelleri dolduran İranlı turistler, mağazalardan alışveriş yaparak kent merkezindeki restoran ve lokantalarda da yoğunluk oluşturdu.

“VAN ARTIK TURİZM İLE BÜTÜNLEŞMİŞ BİR ŞEHİR”

İranlıların Van esnafına adeta can suyu olduğunu belirten Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsa Berge, “Van ekonomik olarak kendisine bir vuku buldu. Ekonomik sürecin getirdiği sıkıntılar Nevruz’un etkisiyle azaldı. Shoping Fest çerçevesinde Van’da olan ekonomik döngü inşallah bundan sonraki dönemlere daha farklı sirayet eder. Van artık turizm ile bütünleşmiş bir şehir.

Konaklama tesislerimiz, restoranlarımız, kafelerimiz A’dan Z’ ye çok güzel bir konseptle faaliyet gösterdi. Yapılan konserler ve etkinlikler ile şehir cıvıl cıvıl oldu. İranlı misafirlerimiz, Van’ı önemsediklerini ve oldukça memnun olduklarını, bundan sonraki süreçte Nevruz’u beklemeden geleceklerini belirttiler. Van’da eylül ekime kadar sürekli bir canlılık var. İnşallah 12 ay boyunca sürekli hizmet eden bir turizm kenti olarak gündemde kalacağız.” dedi.

“YOĞUNLUĞU 12 AYA YAYMAK, BU ŞEHİR İÇİN ÖNEMLİ”

Van Valiliği öncülüğünde yapılan etkinliklerin İranlı turistleri memnun ettiğini belirten bir otelin genel müdürü Oktay Aksoy, “15 günlük süre zarfı içinde İranlı misafirlerimizi en güzel şekilde ağırladık. Nevruz’u birlikte geçirdik. Umarım bu, sadece 15 günlük süreyle kalmaz yılın 12 ayına yayılır.” ifadelerini kullandı.

Bir başka otelin genel müdürü Mustafa Bülent Polater de, “Nevruz döneminde bütün oteller doluydu. Gelen misafirlerimizi iyi şekilde ağırladığımızı düşünüyorum. Tabii sadece 15 günlük değil, bu yoğunluğu 12 aya yaymak, bu şehir için önemli olacaktır.” diye konuştu.

“ÇOK GÜZEL AKTİVİTELER YAPILDI”

Satış ve Pazarlama Müdürü Ayla Yüregen de, yeni bir otel olmaları hasebiyle ilk nevruzu yaşadıklarını vurgulayarak, “Çok güzel ve çok verimli geçti. Bütün esnaf ve Van halkı içinde güzel geçtiğini düşünüyorum.

Çok güzel aktiviteler yapıldı. İranlı misafirlerimizle konuştuğumuzda çok memnun olduklarını dile getirdiler. Umarım bu doluluğu 12 ay boyunca yaşarız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi. (İHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.