Otel yatırımlarında dikkat çeken gerileme

Son yıllarda konaklama sektörü, artan inşaat maliyetleri, enflasyon, iş gücü azlığı ve enerji krizi nedeniyle, yeni otel geliştirme projeleri geliştirmekte zorlanmaya başladı. Bu anlamda bir çok proje yavaşladı yada ertelendi.

07/11/2023 12:19
Otel yatırımlarında dikkat çeken gerileme

AB üye ülkeleri, Eurostat ve Birleşik Krallık İşletme, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı'ndan alınan verilere göre, inşaat malzemesi maliyetlerinde 2015 ile 2022 arasında ciddi bir artış oldu. Birleşik Krallık’ta yüzde 60 ve Avrupa’da yüzde 35 dolayında gerçekleşti. Artışlar Türkiye gibi pazarlarda daha hızlı yükseldi.

Turizm Databank’ın verilerine göre, 2022 öncesinde 5 yıldızlı bir otel yapımı bütçesi, ortalama 80-100 Milyon TL’ye yakın iken; bu bedel, 2022 ve 2023 yılında 400 Milyon TL’ye yaklaştı. Aynı artış 4 ve 3 yıldızlı otellerde de daha düşük kalsa da görüldü. Bu artışlar, inşaat malzemelerinin dalgalanan fiyatları, yeni inşaat projelerinin planlanmasındaki zorlukları da artırıyor.

Otel yatırımcısına bazı öneriler:

* Çözüm arayan yatırımcılar, gösterişli beş yıldızlı veya beş yıldızlı otel inşa etmek yerine, daha bütçeli bir otel inşa etmeye yöneliyor. 

* Şantiye dışında inşa edilen ve yerinde monte edildiği modüler sistemlere geçiş var.

* Modern inşaat yöntemlerini kullanılırken, malzemeleri toplu olarak satın alarak ve bunları yüklenicilere vererek maliyetlerden tasarruf ediliyor.

* Doğrudan tedarikçilerle anlaşmalar yaparak, büyük miktarlarda malzeme satın almaya çalışıyorlar.

* Öte yandan, kiralamak amacıyla inşa etmek de bir seçenek. Daha küçük binalar satın alıp Airbnb tipi operasyonlara geçmek de seçenek gibi.

* Öğrenci konaklaması şu anda getiri açısından en canlı pazarlardan biri olarak görülüyor. Yapımı oldukça ucuz olduğundan. Bir dönem Türkiye’de de patlama yaşanmıştı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.