Otel yatırımları lükse yöneldi

Popüler turizm destinasyonlarında gerçekleşen otel alım satımları, son yıllarda lüks kategorilerde toplanmaya başladı.

18/07/2023 12:23
Otel yatırımları lükse yöneldi

Yapılan son otel yatırım raporlarına göre İspanya’da 2023’ün ilk yarısında, 1.4 Milyar Avroluk alım satıların 0,7 Milyar Avrosu lüks tasislerde yoğunlaştı. Colliers’e göre, uluslararası yatırımcılar toplam yatırımlarının % 63’ünü gerçekleştirdi. Bu gruplar 400 Milyon Avroluk işlem yaptı.

62 otel operasyonu

2023’ün ilk yarısında İspanya’da toplam 62 otel operasyonu gerçekleşti. Bunun %52’si lüks segmentteki işlemler oldu. Turizmdatabank'ta yer alan habere göre Colliers raporu, 5 yıldızlı lüks otellerin toplam yatırımın %21’ini, 5 yıldızlı otellerin ise %31’ini oluşturduğunu ortaya koydu.

En önemli operasyonlar arasında Barselona’da bulunan Hotel Sofia ve Hotel Mandarin’in satışı yer aldı.

5 yıldızlı ve 5 yıldızlı lüks kategoriler önde

5 yıldızlı ve 5 yıldızlı lüks kategorilerindeki operasyonlar toplamda 717 Milyon Avro'ya ulaşırken İbiza, Sitges ve Madrid gibi destinasyonlar öne çıktı.

Blasson Property ve Axa’ya 180 Milyon Avro'ya satılan Barselona’daki Hotel Sofia ve ayrıca Suudi fonu Olaya’nın 200 Milyon Avro'dan fazla ödediği Mandarin Oriental Barcelona oteli öne çıktı. Tatil segmentinde, Balear Adaları, Kanarya Adaları ve Costa del Sol, işlemlerin %49’unu oluşturdu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.