Otel seçerken öncelikler değişti

2023'te turizmde hedeflediği rakamlara ulaşan Türkiye’nin yeni hedefi, 2028’de 100 Milyar Dolar gelir elde etmek. Bu amaca ulaşmak için uluslararası rezervasyon sitelerinde puanlanan WİFİ skoru ise, Türk turizm sektörünün radarına yeni giriyor.

17/01/2024 12:18
Otel seçerken öncelikler değişti

Turizm sektörü yerli turist için yüzde 50’ye varan fiyat avantajlarıyla erken rezervasyon dönemini başlatırken, 2023 yılında uluslararası fuarlar, influencer tanıtımları, reklam filmleri ve diğer pazarlama faaliyetleri için 180 Milyon Dolar harcandı. 2023'te turizmde hedeflediği rakamlara ulaşan Türkiye’nin hedefi, 2028’de 100 Milyar Dolar gelir elde etmek. Bu amaca ulaşmak için uluslararası rezervasyon sitelerinde puanlanan WİFİ skoru ise, Türk turizm sektörünün radarına yeni giriyor.

Tüketici davranışlarına göre turistler otel tercihi yaparken WİFİ skoru yüksek otelleri diğer hizmetlerine göre daha fazla tercih ediyor. Zyxel Networks Türkiye Ülke Genel Müdürü Ömer Faruk Erünsal, Nebula başta olmak üzere sundukları uçtan uca çözümleriyle otellerin WİFİ skorlarını yükselttiklerini belirterek, “Oteller oda konforu, yemek çeşitliliği ve hizmet kalitesi kadar WİFİ skorlarıyla da çekici hale gelmezlerse kısa sürede rekabette geriye düşüyorlar” dedi.

"Uluslararası fuarlarda Türkiye’nin tanıtımı için 170 Milyon Dolarlık harcama yapıldı"

Turizm sektörü yapılan tesis yatırımlarına paralel olarak sosyal medya influencer pazarlamanın artmasıyla birlikte ülke ekonomilerini sırtlayacak kadar büyüdü. Rekabet de buna bağlı hızlandı. Küresel turizm harcaması 7.7 Trilyon Dolara ulaşırken, Türkiye bu pastadan 2023’ün 10 ayında 50.2 milyon turiste karşılık 42 Milyar Dolar gelir ile pay aldı. 2017 yılında gecelik 67 Dolar olan harcama, bu yıl 89 Dolara yükselirken, Antalya tarihte ilk kez 15 milyon turist barajını aştı.

Öte yandan 2023 yılında uluslararası fuarlarda Türkiye’nin tanıtımı için 170 Milyon Dolarlık harcama yapıldı. Her şey Türkiye’nin 2028 için hedef koyduğu 100 Milyar Dolarlık turizm gelirine ulaşmaya dönük yapılıyor. Oteller ve zincir gruplar da kendi pazarlama bütçelerini oluşturup hedef pazarlar Rusya, Ukrayna, Avrupa, Körfez ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyetleri’nde pazarlama faaliyetlerini sürdürür, uluslararası rezervasyon sitelerindeki grup puanlarını ve yıldızlarını artırmak için büyük bir iş gücü, bütçe ile zaman harcarken WİFİ skoru konusunda ise henüz belirgin bir çalışma göze çarpmıyor.

Tatilin her anında yüksek kaliteli internete ihtiyaç var

Günümüzde turistler tatil döneminde olsalar da hibrit çalışmanın getirdiği sorumluluk gereği e-postalarını kontrol etmek, Zoom, GoogleMeet, Microsoft Teams veya WhatsApp üzerinden görüntülü iş toplantılarına katılmak, onlarca GB büyüklüğe sahip Word, PDF, PowerPoint sunumu, fotoğraf ile video gönderip almakla yükümlüler.

Çocuklar yanlarında en sevdikleri oyunların yüklü olduğu tablet olmadan sahile ya da havuza inmezken, Netflix, Disney, Amazon, BluTv, Exxen’den sevdiği dizilerin yeni sezonlarını ya da tekrarlarını izlemek ya da YouTube ile Spotify’da müzik dinlemek isteyenler cep telefonlarını yanlarından ayırmıyorlar. Turistler ziyaret ettikleri ülkede kendi cep telefonu operatörleri hizmetlerine ihtiyaç duymadan konakladıkları turizm markasının sunduğu interneti kullanmayı ister.

Tatil sonrasında ise tıpkı oda temizliği ile konforu, yemeklerin kalitesi ve lezzeti, çevre düzenlemesi ile personelin ilgisine puan verdikleri gibi internet kalitesine de puan veriyorlar. Uluslararası yayın yapan turizm rezervasyon siteleri, oteller ve tatil köylerinin WİFİ skorlarını yayınlıyor. Skoru düşük olan oteller konaklama, yemek ve çevre alanlarında en yüksek puanları alsalar bile WİFİ skoru düşük çıkarsa, rekabette diğer işletmelerin gerisinde kalıyor.

İnternet skoru yarışına dahil olmamız gerekiyor

Ülkemizin turizm hedeflerinin büyük olduğunu ve buna ilişkin uluslararası turizm fuarları başta olmak üzere sosyal medyada influencer marketing de eklenerek önemli bütçelerle tanıtım faaliyetleri yapıldığını kaydeden Erünsal, otellerin ve turizm işletmelerinin WİFİ skoru rekabetine de hazır olması gerektiğini ifade etti.

Turizm kuruluşu yöneticilerinin en büyük kâbusları arasında misafirlerinin internet kalitesi ve altyapısından şikayet etmesinin geldiğini kaydeden Ömer Faruk Erünsal, bunun da kurumların IT ekiplerinde bir baskı oluşturduğunu, turizm gruplarının bu nedenle IT ekibi sirkülasyonu sorunu yaşadığını da kaydetti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.