Otel, restoran ve yemek hizmeti veren işletmeleri kapsıyor... Ev dışı tüketim 150 Milyar TL’ye ulaştı

Türkiye’de otel, restoran ve yemek hizmeti veren işletmelerde yapılan ev dışı tüketim 150 Milyar TL’ye ulaştı. Söz konusu dönemde kişi başı tüketim ise, bin 765 TL’ye yükseldi.

26/12/2022 13:28
Otel, restoran ve yemek hizmeti veren işletmeleri kapsıyor... Ev dışı tüketim 150 Milyar TL’ye ulaştı

Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) Başkanı Melih Şahinöz, Türkiye’de sayısı milyonları aşan expat’ların (kendi ülkesi dışında bir ülkede ikamet edenler) ve turizmdeki hareketliliğin de etkisiyle bu yıl otel, restoran ve yemek hizmeti veren işletmelerde yapılan ev dışı tüketimin 150 milyar TL’ye ulaştığını kaydetti.

ETÜDER’in yeni hizmeti olan Güvenli Tedarikçi Sertifikası ile ilgili Ekonomi Gazetesi’ne konuşan Şahinöz, kişi başı tüketimin de bu sürede Bin 765 TL’ye yükseldiğini söyledi. Söz konusu rakam salgın öncesinde 600-700 TL civarında seyrediyordu.

Yerleşik turist sayısı milyonları aştı

Melih Şahinöz, her sektörde olduğu gibi salgın döneminde sektörün de çok etkilendiğini hatırlattı. Bu dönemde sayısı 2 bine yaklaşan tedarikçilerin yüzde 10’unun kapandığını anlatan Şahinöz, işini iyi yapan şirketlerin bu süreçten güçlenerek çıktığını ve 2019 rakamlarını geride bıraktığını anlattı.

Şahinöz, “Salgın sonrası insanlar dışarıya çıkmaya başladılar. Değişen ekonomik koşullarla birlikte ev ve araba almak da zorlaşınca nüfusun büyük bir kısmı birikim yapma anlayışını terk ederek, hayatı daha iyi yaşamak için ev dışı tüketime yönelmeye başladı.

Buna bağlı olarak düşen gelir tablolarına rağmen ev dışı tüketim harcaması Bin 765 TL’ye, hacim de 150 Milyar TL’ye çıktı. Bunda turizmde yaşanan hareketlilik ve Türkiye’de sayısı milyonları aşan expat’ların (yerleşik turist/ kendi ülkesi dışında bir ülkede ikamet edenler) katkısı da oldukça fazla” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.