Otel personelini köle gibi gördüler... İşletmeciler ceplerinden para çıkmasını istemiyor

Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği (HOTED) Onursal Başkanı ve Başdanışmanı Hakan Halit Yeni, bugüne kadar turizm çalışanlarının köle gibi görüldüğünü ve bu nedenle insanların bu sektörden uzaklaştığını belirtti.

01/06/2022 14:28
Otel personelini köle gibi gördüler... İşletmeciler ceplerinden para çıkmasını istemiyor

Alanya’da şu anda otellerin yüzde 80’i açıkken, bu oranın haziran ayı başı yani yarın itibarıyla yüzde 100’e ulaşması bekleniyordu. Alanya otellerinin yüzde 20'si yarın itibarıyla açılmayı planlıyordu ancak çoğunun personel krizi içerisinde olduğu belirtiliyor.

‘SEZONA BAŞLAYAMAMA TEHLİKESİ YAŞIYORLAR’

HOTED Onursal Başkanı ve Başdanışmanı Hakan Halit Yeni, “3-4 aydan fazla işveren cebinden para çıksın istemiyor. Böyle bir durumda vatandaş gelir mi? Bizim asıl sorunumuz asgari ücret ile çalışan kesimde. Bu insanlar da sezon çok kısa olduğu için, parasını alamadıkları ve geçinemedikleri için sektörü terk ettiler. İşletmeciler ellerini cebine atmaktan hala korktukları için bu sorun süre geliyor. İşletmeciler ellerini ceplerine atsınlar, biz onlara adam bulalım. Şu anda Alanya’da personel sıkıntısından dolayı açılamama tehlikesi ile karşı karşıya olan işletmeler var.

‘PERSONELİ KÖLE GİBİ GÖRDÜLER’

Turizmcileri mağdur etmemek adına insan kaynakları şirketlerinin olduğunu belirten Yeni, “Türkiye’nin dört bir yanında insan kaynakları şirketleri var. Alanya’da da var. Eğitimlerinin bir çoğunu da ben veriyorum. Bu şirketler yılın belli dönemlerinde farklı şehirlerden insanları getiriyorlar. Turizmciler mağdur olmasın diye bu oluşumları biz de destekliyoruz. Turizm zarar görmesin diye biz bu insanları eğitiyoruz ve istihdama katıyoruz. Fakat işletmeciler onlara da para vermek istemiyorlar.

İşletmeciler ne yazık ki ceplerinden para çıkmasını istemiyorlar

Biz bunları duyunca inanın çok üzülüyoruz. Emekçi temsilcisi olarak diyorum ki, işletmeciler çok iş az adam mantığından vazgeçmeli. Öyle bir şey yapıyorlar ki 5 kişinin işini 1 kişi en az 14 saat çalışarak yapıyor. Bu kölelik sisteminin devamı. İşletme sahipleri hala gerçeklerle yüzleşemediler. Nasıl olsa personel buluruz mantığıyla gittiler ve personeli köle gibi gördüler. Personele 10 ay iş ver, bak nasıl buluyorsun? Personel sıkıntısı yaşanmasının asıl nedeni işletmeciler. Özeleştiri yapmalılar ve ağlamak yerine ellerindeki gücü kullanmalılar” şeklinde konuştu. (Gülşah Anak - Yeni Alanya)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.