Ormana, Antalya’nın Safranbolu’su Olma Yolunda

Yerli yabancı binlerce turist Antalya’nın İbradı İlçesine bağlı Ormana Köyüne gelerek Osmanlı’dan günümüze kadar, zamana meydan okuyan düğmeli evleri yerinde inceleyip, tarihi bir yolculuğa çıkıyor.

31/12/2019 23:40
Ormana, Antalya’nın Safranbolu’su Olma Yolunda

Halil ÖNCÜ ( ANTALYA-İBRADI-ORMANA )

Tarihi Düğmeli Evler ile ünlü olan köy, bir zamanlar verdiği göçü turizmin gelişiyor olması ile birlikte şimdi geri alıyor. Göç eden çok sayıda Ormanalı, Ormana Active Projesi ile tekrar köylerine dönüyor.

Düğmeli Evler, sedir ağacından ahşap bir iskele ve taş duvarlar kullanılarak yapılan yöreye özgü evler olarak göze çarparken, halen köylüler bu evlerde oturmaya devam ediyor. Köy yaşarken, turizm ile iç içe bir durum oluşuyor. Antalya Koruma Kurulu tarafından köy koruma altın alınmış. Köylüler oturdukları evleri restore edip konaklamaya uygun hale getirip turizme hizmet vermeye başlarken, köyde restorasyon çalışmalarının yoğunluğu da gözlerden kaçmıyor.

Bir dönem burada yaşayan ve İstanbul’a göç eden Özgüven ailesi de Ormana Active Projesi’ni hayata geçirerek tekrar doğdukları yer olan Ormana’ya geri dönmüşler.  Özgüven ailesinin başlattığı proje ile 2011 yılından bu yana Ormana Tarihi düğmeli evleri ile Antalya2nın turizmde yeni bir destinasyonu olmuş. Özgüven ailesi halen Ormana’da turizm yatırımlarına devam ediyor. 3 ayrı düğmeli evi (Berberoğlu evi, Doğan Konağı, Aktepe evi) restore edip, konaklama ve restoran hizmetini de 2014’te yılından bu yana sürdürüyorlar.  Ayrıca 2 ayrı evin ve bir organik çiftliğin projesini de bitirmek üzereler.

Antalya’nın yeni turizm destinasyonu “ ORMANA”

Ormana Active'in Genel Müdürü Tolga Özgüven aslen Ormana’lı olan bir aile olduklarını ifade ederek, yaptıkları yatırımlar ile bölgeye bir değer kazandırdıklarını ve bu kazanımlara da köylülerin büyük destek verdiğini söyleyerek,  Ormana’nın Antalya’nın yeni bir turizm destinasyonu hale geldiğini ifade ediyor:

“ Ormana İbradı’ya bağlı bir köy. Göç veren bir köy. Bizde bu göç neticesinde İstanbul’a yerleşmiş bir aileydik. Köyümüze geri dönüş projesi diyebileceğimiz Ormana Active projesi ile Ormana’ya tekrar döndük. Bu arada İstanbul’da faaliyetlerimiz devam ediyor ancak köyümüze ciddi bir yatırım yapıyoruz. Bu yatırım kapsamında da düğmeli evleri tekrardan turizme kazandırdık. Ormana bölgesi Antalya’nın Safranbolu’su olacak bir potansiyele sahip.  Düğmeli evler Osmanlı döneminden kalma tarihi evler. Antalya Koruma Kurulu ile köyümüz şu anda koruma altında. Ve biz de bu projede eski evleri restore edip her birine fonksiyon katıyoruz..Ormana köyü içerisinde 6 lokasyon içerisinde varız. Berberoğlu evi, Doğan Konağı, Aktepe evi’ne ek olarak bir tane daha evi otel olarak hazırlıyoruz”

Köylüler turizme alışıyor

Ormana Active projesi ile köylülerin de istihdam edildiğini sözlerine ekleyen Tolga Özgüven, “Bölgede tek sigortalı işvereniz. 10 tane sabit çalışanımız var. Yaz döneminde restorasyonlar ile birlikte 50 kişiye kadar çıkıyoruz. Köyümüzün nüfusu 650 kişi. 50 kişi çalışan dersek her biri dört kişi geçindiriyor olsa köyün büyük bölümü bizden nasipleniyor. Buda sosyal anlamda oldukça önem taşıyor” dedi.Ormana çevresinde Düğmeli evler dışında çok sayıda aktivite olanağı olduğunu da sözlerine ekleyen Ormana Active'in Genel Müdürü Tolga Özgüven, “ Köyümüze ilgi oldukça güzel.  Düğmeli evleriile marka olan Ormana, Antalya için yeni bir destinasyon oldu. oldu. Bu sene dördüncü senemiz. İlk senemizi  restorasyonlar ile geçirdik. İkinci senemizde 2014 yılında 10 bin kişi Ormana’ya geldi. 2015 yılında bu sayı 15 bine ulaştı. Bu sene turizmdeki sıkıntılar nedeniyle bu sayı 8 binleri gördü. Gelecek yıl ise her şey güzel olursa 30 binli sayıları Ormana’da görürüz. Konuklarımız ilk geldikleri andan itibaren bölgemizden etkilenip güzel düşünceler ile ayrılıyorlar. Bölgemizde Düğmeli evlerimizin dışında farklı turistik aktiviteler de var. Bunlar arasında Altınbeşik Mağarası var ki, köyümün hemen yanında yer alan bu mağara büyük ilgi görmeye devam ediyor. Burası dünyanın üçüncü büyük su altı mağarası. Yine çok yakınımızda Eynif Ovamızda vahşi atlarımız var. Bu ova ayrıca tarihi İpek yolunun da güzergahı. İpek yolu, yürüyüş yolu olduğu gibi ova üzerinde Tolhan adında bir Han kalıntımız var.   Bu ova 800’den fazla yılkı atına da ev sahipliği yapıyor. Herkesi Ormana’ya bekliyoruz” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.