Oda fiyatları İstanbul’da taban yaptı

Otel fiyatları yılın son ayında da hızlı bir şekilde düşmeye devam ederek, İstanbul’da ve Avrupa genelinde yılı en düşük seviyede kapattı. Otel fiyatları karşılaştırma sitesiwww.trivago.com.tr tarafından her ay açıklanan trivago Otel Fiyat Endeksi (tHPI)’nin Aralık ayı raporunda otel fiyatlarının Türkiye ve Avrupa’da bir önceki yıla göre yüzde 9 gerilediği bildirildi.

Turizm Aktüel 01/01/1970 02:00
Oda fiyatları İstanbul’da taban yaptı

Avrupa’nın en popüler kentlerinin incelendiği trivago Otel Fiyat Endeksi (tHPI)’nin Aralık ayı raporunda, Türkiye genelinde görülen düşüşün etkisinin en çok Alanya ve İstanbul’da  görüldüğü açıklandı. Raporda, İstanbul’da ortalama oda fiyatlarının bir önceki aya göre yüzde 11 gerileyerek yılın en düşük seviyesi olan 81 avroya düştüğü görüldü. Aralık ayında Avrupa metropollerinde konaklamak isteyenler Kasım ayına göre yüzde 6 daha az ödeyerek ortalama 100 avroya kalabilecekler.
 
Beklenen durgunluk
Yılın sonuna yaklaşılırken, fiyat gerileme sıralamasında Avrupada 4.’lüğü koruyan Türkiye’de, otel ücretleri önceki yıllarda olduğu gibi kış durgunluğuna girdi. Fiyatların daha da düşerek bir önceki aya göre ortalama yüzde 8 gerilediği Türkiye, 79 avro ile 100 avro olan Avrupa ortalamasının altında seyretmeye devam ediyor.
tHPI raporunda, Türkiye’nin kıyı bölgelerinde bir önceki aya göre en hızlı düşüşü kaydeden beldenin yüzde 11 ile Alanya olduğu bildirildi (54 avro). Listede Alanya’yı İzmir (eksi yüzde 9, 74 avro) ve Antalya (eksi yüzde 7, 58 avro) takip ediyor.
 
Belek’te yılbaşı hareketliliği
www.trivago.com.tr  tarafından açıklanan fiyat endeksi raporunda, müşteri memnuniyeti bakımından Avrupa’nın lideri Belek’in tüm Avrupa ve Türkiye’ye hüküm süren düşüş trendine karşı direndiği görüldü. Çoğunluğunu beş yıldızlı otellerin ve birinci sınıf tesislerin oluşturduğu belde otellerinin yerli ve yapancı turistler için hazırladıkları noel ve yılbaşı paket programları, beldede doluluk oranlarının ve oda fiyatlarının artmasına sebep oldu.
Rapordaki verilere göre, otel fiyatlarının bir önceki aya göre yüzde 17 arttığı Belek’te, çift kişilik standart oda fiyatı 140 avroya yükseldi. Belek, Aralık ayında da Türkiye’nin en yüksek otel fiyat ortalamasına sahip beldesi olmayı sürdürüyor.
 
BM İklim Konferansı fiyatları yükseltti
Danimarka’nın Başkenti Kopenhag ’da gecelik konaklama fiyatlarının, BM İklim Konferansı nedeniyle zirveye ulaştığı bildirildi. 7-18 Aralık'ta yapılacak konferans için hazır olduğu belirtilen Başkent’te otel fiyatları yüzde 19 artarak yılın en yüksek seviyesi olan 184 avroya ulaştı. Şehir merkezinde doluluk oranının yüzde 100 e ulaştığı şehirdeki fiyatların yüksekliğinin, tüm ülkeyi etkileyerek, Danimarka’nın Aralık ayında Avrupa’nın en pahalı ülke olmasına sebep olduğu belirtildi.
 
Avrupa’da ekonomik yılbaşı alışverişi
tHPI raporunda, yüksek fiyatlarıyla tanınan birçok Avrupa destinasyonunda fiyat düşüşünün devam ettiği görüldü. Yılın en düşük otel fiyatlarının görüldüğü birçok kent, turistler için ekonomik yılbaşı alışverişi imkanı sunuyor. Noel pazarlarıyla ünlü Almanya’nın ikinci büyük kenti Hamburg bir önceki aya göre yüzde 8 ucuzlayarak 97 avroya, Fransa’nın en önemli turizm merkezlerinden Nice 85 avroya (eksi yüzde 9) ve İspanya’nın eğlence kenti Barcelona da 96 avroya (eksi yüzde 9) misafirlerine yılın en düşük konaklama fiyatlarını sunuyor.
 
 
tHPI hakkında:
Otel fiyatları karşılaştırma sitesi www.trivago.com.tr  tarafından Otel Fiyat Endeksi (tHPI), trivagoda en çok talep gören Avrupa şehirlerinin konaklama fiyatlarını yansıtmaktadır. Araştırmada çift kişilik standart oda fiyatları kullanılmaktadır. Değerlerin belirlenmesinde, kullanıcılar tarafından yapılan günlük ortalama 40.000 otel fiyatları karşılaştırması baz alınmaktadır. Yapılan bu karşılaştırmalar arasından, bir sonraki aya ait karşılaştırmalar kaydedilerek, tHPI’nin açıklandığı aya ait gecelik konalama ücretleri önceden belirlenebilmektedir. trivago Otel Fiyat Endeksi (tHPI), Avrupa online rezervasyon pazarındaki fiyatları yansıtmaktadır. Şehirlerin, bölgelerin ve ülkelerin ortalama gecelik konaklama fiyatlarını 53 farklı online acente ve otel zincirleri etkilemektedir.
 
Trivago
www.trivago.com.tr ile tatilciler, en ideal oteli en uygun fiyata bulurlar. trivago, dünya genelindeki 400.000 otelin gecelik oda fiyatlarını 53 online rezervasyon yapan acenteden aldığı fiyatlar doğrultusunda karşılaştırır. Bunun yanı sıra aylık 7 milyondan fazla ziyaretçisi bulunan trivago’da, 15 milyon otel değerlendirmesi bulunmaktadır ve her otel için, tanınmış seyahat portallarının kullanıcı görüşleri gösterilmektedir.
 
trivago’da kullanıcılar, otel fiyatlarının yanısıra, fiyatlara kahvaltının dahil olup olmadığını, ödeme için kredi kartı gerekip gerekmediğini veya rezervasyon iptalinin mümkün olup olmadığını karşılaştırma sırasında görebilmektedirler. trivago, alanındaki tek “Free Search” meta aramasını sunmaktadır. Arama bölümüne otel adı girilebileceği gibi, tatil bölgeleri veya şehir isimleri girilerek de arama yapılabilir.
 
Merkezi Almanya Düsseldorf ´ta bulunan trivago GmbH 2005 yılında kurulmuştur ve şu anda 20 farklı dilde Avrupa, Amerika ve Asya´da hizmet vermektedir.
 
 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir