Obilet’e BlaBlaCar’dan stratejik yatırım

Online seyahat-turizm platformu Obilet, stratejik yatırım almak üzere BlaBlaCar’la anlaşma sağladıklarını açıkladı.

20/06/2024 12:26
Obilet’e BlaBlaCar’dan stratejik yatırım

Gerekli onayların alınmasının ardından kesinleşecek anlaşmaya göre, Obilet operasyonel özerkliğini koruyarak mevcut faaliyetlerini ve projelerini kesintisiz olarak sürdürmeye devam edecek. Obilet ayrıca, ana iş alanı olan paylaşımlı yolculuk faaliyetlerine aracılık etmek olan BlaBlaCar’ın gelişmekte olan ülkelerde yürüttüğü otobüs biletleme işine de katkı sağlayacak. Bu kapsamda, Obilet kurucuları Ali Yılmaz ve Yiğit Gürocak’ın mevcut CEO’luk görevlerine devam edecekleri de açıklandı.

2012 yılında kurulan yerli girişim Obilet, yüzlerce otobüs, havayolu, feribot, otel ve araç kiralama firmasının sunduğu yolculuk ve rezervasyon seçeneklerinin karşılaştırılmasına ve satın alınmasına olanak sağlıyor. Yıllık 40 milyonu aşan biletleme ve rezervasyon işlemi ile dünyanın önde gelen seyahat-turizm platformlarından biri olan Obilet, B2C hizmetlerinin yanı sıra B2B iş ortaklarına sefer verisi dağıtımı ve taşıyıcı otobüs firmalarına biletleme altyapı yazılımı (IMS - Inventory Management System) hizmetlerini de sunuyor.

Faaliyetlerine otobüs biletlemesi ile başlayan ve bu alanda dünyada en çok işlem gerçekleştiren ilk 3 platform arasında yer alan Obilet, son dönemde yurt dışı pazar açılımına yoğunlaşarak 15 dilde 50’den fazla ülkeye ait seferleri kullanıcılarına sunmaya başladı ve şimdiden özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde lider seyahat biletleme platformlarından biri konumuna ulaştı.

21 ülkede yılda 27 milyon aktif kullanıcının yolculuk paylaşımı yapabilmesini sağlayan Fransa merkezli BlaBlaCar ise özellikle şehirler arası topluluk tabanlı seyahatler için sürücüleri ve yolcuları bir araya getiren platformlar arasında dünya genelinde lider konumda bulunuyor. Dünya genelinde multi-modal yolculuklar için ana platform olma vizyonunu taşıyan BlaBlaCar, paylaşımlı veya toplu olarak yapılan yolculukların yaygınlaştırılmasını kolaylaştırarak karbon emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Obilet ve BlaBlaCar yurtdışı pazarlarda birlikte büyümeyi hedefliyor

Obilet CEO’su Yiğit Gürocak anlaşma ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

“Türkiye’nin en önde gelen seyahat-turizm platformu haline gelmemizin ardından gözümüzü yurt dışındaki pazarlara çevirmiştik. BlaBlaCar ile benzer vizyonu  ve değerleri taşımamız, kendilerinin global arenada lider multi-modal yolculuk platformu olma hedefinin otobüs biletlemesi ayağına önderlik etme fırsatının bize sunulması, otel rezervasyonu-araç kiralama-uçak bileti gibi alanlarda daha da büyüyebilmek için BlaBlaCar’ın teknolojisinden ve organizasyonel birikiminden yararlanma seçeneklerimizin bulunması, bizi bu ortaklık teklifini değerlendirmeye motive eden en büyük unsurlar oldu. Sözleşme ve onay süreçlerinin tamamlanması halinde bu alandaki çalışmalarımızı, mevcut ekibimizi büyüterek daha da hızlandıracağız. Bu anlaşmadan Obilet’in tüm iş ortaklarının ve kullanıcılarının büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz.”

BlaBlaCar CEO’su Nicolas Brusson’un yaptığı açıklamada ise “Uzun zamandır büyüme hikayesini takip ettiğimiz Obilet’in, Türkiye’de otobüs sektörünün dijitalleşmesine güçlü ekibi ve stratejisini uygulamaya geçirmekteki yetkinliği sayesinde başarıyla önderlik ettiğini gördük. Obilet’e yapmayı planladığımız yatırımla büyümesinin büyük kısmını Avrupa dışındaki faaliyetlerinden elde eden BlaBlaCar’ın bu pazarlarda sürdürülebilir mobiliteye erişim imkanlarını geliştirme misyonunu bir kez daha ortaya koyacağımızı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.