New York Times saldırıyı turizm vurgusuyla verdi... Tepki yağdı

Amerikan gazetesi New York Times, İstanbul Taksim’de 6 kişinin hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısı için “Milyonlarca turistin ziyaret ettiği yerde patlama oldu” ifadesini kullandı.

14/11/2022 11:34
New York Times saldırıyı turizm vurgusuyla verdi... Tepki yağdı

Dün, bir bankın kenarına bırakılan bombalı paketin patlaması sonucunda 6 kişi hayatını kaybetti, 81 kişi yaralandı. Hayatını kaybedenlerden birisi, 9 yaşındaki kız çocuğu Ecrin Meydan’dı. Birçok ailenin perişan olduğu saldırıdan sonra, Amerikan gazetesi New York Times’ın manşeti tepki çekti.

New York Times, şu ifadeleri kullandı: “Her yıl dünyanın dört bir yanından 10 milyonlarca turist Türkiye'yi ziyaret ediyor ve birçoğu bombalı saldırının olduğu yeri dolaşıyor.

Yaşanan can kaybıyla ilgili hiçbir bilgi paylaşmayan New York Times, "Türk ekonomisi zaten kötü durumdaydı. Şimdi turizm ile ekonomiyi toparlama planı da sallantıda. Türkiye'nin ikonik 'İstiklal Caddesi', turistlerin uğrak noktasıydı. Patlama orada gerçekleşti” dedi.

Tepki çeken makale Ben Hubbard ve Şafak Timur tarafından kaleme alındı. Gazeteci Şafak Timur, daha önce IMC TV’de çalışıyordu. Ben Hubbard ise New York Times'ın İstanbul Bürosu şefi. Geçmişte Wilson Merkezi için Lübnan temsilciliği yapmıştı.

New York Times’a tepkiler çığ gibi büyüdü:

BNN News'ün CEO'su Gurbaksh Chahal da New York Times'a tepki gösterdi, Türkiye'den özür diledi.

 Memleket Partisi, şu ifadeleri kullandı: "İstanbul'daki bombalı saldırı yüzünden acımız hala tazeyken, New York Times'ın attığı alçak başlığı kınıyoruz."

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.