Nerede olduğunun önemi yok... Siz sadece bir Rixos açın, biz orayı doldururuz

Afrika Turizm Forumu’nda açılış konuşmalarının ardından forum, Rixos Otelleri Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’nin “Destinasyon Oluşturma ve Yönetme” üzerine derinlemesine yaptığı konuşmayla devam etti.

20/05/2024 16:38
Nerede olduğunun önemi yok... Siz sadece bir Rixos açın, biz orayı doldururuz

Fettah Tamince, turizm kaynaklarının her yerde olduğunun altını çizerek, “Bazen kaynaklar her yerde diyorum. ‘Bu markayı ve bu lüks standardı her yerde nasıl yaratıyorsunuz? Farklı ülkelerde, farklı gruplara, farklı hedeflere yönelik çalışmalar…’ diyorlar. Sadece ortaklarımızdan biriyle yaptığım bir sohbeti hatırlıyorum.

Kendisi burada ve dünya çapındaki otellerimizin en büyük tedarikçilerden biridir. Bugün ona, Rixos hakkında ne düşündüğü ve El Alameyn’'de yeni kaynaklar açtığımızda bize nasıl destek olacağı soruldu. Çok basit bir şey söyledi: ‘Nerede olduğunun önemi yok. Siz sadece bir Rixos açın, biz orayı doldururuz.’ Bu, bence Rixos'un gücünü gösteren bir şey.

"Biz, bulunduğumuz yere uygun uygulamalar yapıyoruz"

Biz, bulunduğumuz yere uygun uygulamalar yapıyoruz. Eğer çok güneşli bir yerde, plajda faaliyet gösteriyorsak, konserlerimiz kesinlikle plaj beklentilerini karşılayacak şekilde olacaktır. Bir şehirde faaliyet gösteriyorsak, kesinlikle tasarım farkı yaratıyoruz. Şehrin kültürüne ve misafirlerimizin beklentilerine de uygun şekilde, aynı şeyi tekrar etmek ve tasarlamak istemiyorum. Rixos, aile odaklı bir işletme şirketidir ve bugün Rixos büyük ölçüde çocuk, eğlence ve spor odaklı faaliyet gösteriyor. Çünkü çok şey öğrendik.

Bence Rixos'u birçok diğer markadan ayıran en belirgin ve net unsur, eğitim ve hizmet kalitesi. Lüks bir deneyim yaratmada bu durum temel bir unsur. Rixos'un her şey dahil, her şey özel modeli, konukseverliği markanın başarısı için kesinlikle kritik rol oynuyor. Bir müşterinin şehir otelinde bir veya iki gün kalması ile ortalama kalış süresi 7-9 ila 10-12 olan Rixos otellerimizde kalması arasında kalite deneyimi açısından büyük bir fark var. Bu yüzden eğitime büyük yatırım yapıyoruz.”

Afrika Turizm Forumu’nun mimarı, ATF Kurucusu Selçuk Meral’in moderatörlüğünde, Rixos Otelleri Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince ve Accor Group Yaşam Tarzı ve Eğlence Markaları CEO'su Gaurav Bhusha lüks turizmi konuştu. Başarılı yöneticiler, “Lüks Markaların Başarısı” başlığı altında deneyimlerini paylaştı. Konuşmalarda katılımcılardan da soru sorarak profesyonellerden görüş aldı.

“Mısır, turizm politikalarında kararlı”

Katılımcı: Bugün Mısır turizmden, hak ettiği payı almıyor, dünyanın neresine gidersem gideyim, sorduğum her kişi Mısır'a gitmek istediğini söylüyor. Bu konuda söylediğiniz gibi, gerekli alt yapıyı oluşturmak için yöneticilerle birlikte çalışmamız gerekiyor. Batı Avrupa'ya baktığınızda, 2019'da Mısır küresel turizmin %0,9'unu aldı, 2023'te ise %1,2'sini aldı. Küresel turizmin %5, %6, %7'sine ulaşmak, milyonlarca yeni oda, 50-60 milyon daha fazla havacılık koltuğu gerektirir.

Havayolu taşımacılığında söylediğiniz doğru ve Mısır hükümeti, özel sektörle birlikte çalışarak özel sektörün bu gerekli alt yapıyı inşa etmesi için politikalar uygulamaya kararlı. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, hızlı inşa edecek otel inşaatçıları için finansman maliyetini teşvik etmek ve sübvanse etmek için tüm kapsamlı politikaları açıklayacağız. Bu yeni sübvansiyonlar, önümüzdeki on iki ay içinde inşa edilmeye başlanacak. 2026 yılının haziran ayından önce bitirecek olanlar için çalışmalar olacak. Bugün sadece 20 milyon insan var. Hızlı bir hesaplama yaptım. 600.000 yeni odaya ihtiyacımız var.

Katılımcı: Vizyon etkileyici ve gerçekten gerçekleştirilebileceğine inanıyorum. Ülkeniz, Dünya çapında 100'den fazla ülkede çalışıyoruz ve gerçekten inanıyoruz ki Mısır, küresel önceliklerimizden biridir çünkü büyüme hızı, markalarımız, ortaklıklarımız bizim için doğru seviyede. Ülkenizde, önümüzdeki on yılda en büyük turizm başarı hikayelerinden biri olacağına inanıyoruz. Tam destekçiyiz, bahsettiğim gibi, sizden bir ricam var; hava alt yapısına, koltuklara, uçuşlara, doğrudan uçuşlara daha fazla yatırım yapmamız konusunda bizi desteklemenizdir. Yatırımcıların ülkeye güvenle yatırım yapmaları için hava taşımacılığının müşterileri farklı noktalardan getirebileceğine güvenmeleri gerekir. Dünyanın en iyi konumlarından biriyle kutsanmışız. Şimdi mesele, doğru misafir ve müşterileri ülkeye getirme meselesi.

Katılımcı: Benim adım Khalid Zedrak. Dünyanın en büyük sanayi konsorsiyumunu temsil ediyorum. Burada bazı konuları tartışmamız gerekiyor ve iki hızlı sorum olacak. Beş yıldızlı deneyimden bahsederken ve dışarısı bu standarda uymadığında, nasıl bazı başarı hikayeleri veya bu özel alanda öğrendiğiniz dersler yarattınız? Özellikle yatçılık sektörü söz konusu olduğunda… Kolay değil. Hatta bir marina oluşturduğumuzda bile, hala çevresindeki ekosistem var. Sizi dinlemek isterim. İkinci sorum, Gaurav Bhusha için olacak. Yatçılık sektörünü nasıl görüyorsunuz? İster süper yatçılık, ister motor yatlar, hatta Avrupa'da büyük ilgi gören eğlence yatları, katamaranlar ve yelkenli tekneler olsun… Bu potansiyel faaliyetlerin Mısır karışımına nasıl ekleyeceğinizi düşünüyorsunuz?

"Bir destinasyon yaratmak çok zor ve çok riskli"

Öncelikle, bir girişimci olarak, bir birey olarak bir destinasyon yaratmak çok zor ve çok riskli. Ama gerçek potansiyeli gördüğünüzde riski alırsınız. Hepimiz seyahat ediyoruz, hepimiz tanık oluyoruz, İtalyanların dediği gibi Pico bella!" İtalya'da, Fransa'da, Portekiz'de veya İspanya'da güzel bir kasabaya gittiğinizde, otel için orada değilsiniz, kasabanın güzelliği için oradasınız, deneyimin güzelliği için oradasınız, inanılmaz restoranlar için oradasınız, güzel alt yapı için oradasınız.

Bazı şehirlere sadece bahçelerinde yürümek için gidersiniz. Elbette hükümetlerimizin bu alt yapıyı sağlamasını isteriz ve dua ederiz ki, o zaman hayatımız çok daha kolaylaştırır. Sadece bir otel inşa edersiniz ve muhteşem alt yapıya bağlanırsınız ve bundan para kazanırsınız. Sonunda, ülkenizin potansiyelini görüyorsanız, örneğin Sharm El Sheikh'in veya Alamein'in potansiyelini gördüğüm gibi… Müşterinin ne istediğini biliyoruz, ne aradıklarını biliyoruz.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.