Müberra Eresin: Güvenli Turizm Sertifikası zorunlu olmaktan çıkarılmalı

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, halen yürürlükte olan Güvenli Turizm Sertifikası'nın artık zorunlu olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.

31/05/2022 00:31
Müberra Eresin: Güvenli Turizm Sertifikası zorunlu olmaktan çıkarılmalı

İstanbul’da otel doluluklarının yüzde 90’a ulaştığı yönündeki açıklamaların sektör gerçekliğinden uzak olduğunu belirten TÜROB Başkanı Müberra Eresin, tatil dönemlerinde yaşanan yüksek doluluklara bakılarak yapılan değerlendirmelerin realiteden uzak olduğunu ifade etti.

TÜROB’un Fairmont Quasar Hotel İstanbul’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen geleneksel aylık öğle yemeğinde konuşan Müberra Eresin, yapılan yanlış açıklamaların bazı bölgelerdeki meslektaşlarında rahatsızlığa neden olduğunu söyledi.

Güvenli Turizm Sertifikası artık zorunluluktan çıkarılmalı

TÜROB Başkanı Eresin, halen yürürlükte olan Güvenli Turizm Sertifikası'nın da artık zorunluluktan çıkarılması gerektiğini vurguladı. Eresin konuyla ilgili olarak, "Güvenli Turizm Sertifikası zorunluluktan çıkartılarak, gönüllülük esasına göre dileyen işletmeler tarafından devamı sağlanmalıdır.

Bu sertifikanın yerine, sürdürülebilir turizm için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından çalışmaları başlatılan Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) kriterlerinin belirlenmesi çalışmaları sonuçlandırılarak, hayata geçirilmelidir" şeklinde konuştu.

Sadece mart ayında rekor yıl olarak anılan 2019'un rakamları geçildi

Yıl içinde sadece mart ayında, rekor yılı olarak anılan 2019 yılı rakamlarının geçildiğini hatırlatan Müberra Eresin, 2022 yılının ocak, şubat ve Nisan aylarını 2019 yılının altında tamamlandığını açıkladı. İstanbul’da hafta sonları ve tatillerde yaşanan yoğunluk nedeniyle yakalanın doluluğun tüm aya yayıldığı yönünde bir algıya neden olmaması gerektiğini savunan Müberra Eresin, İstanbul’daki doluluk ve ortalama geceleme sayısına ilişkin şu bilgileri verdi:

“İstanbul’da özellikle, Ortadoğu’dan alınan turist talebinin artması ile otellerde ortalama geceleme seviyesi 2019’da tespit edilen 2.4 günden 2.7 gün seviyesine çıkmış olup yıl sonuna kadar 2.9 gün olması öngörülmektedir. Diğer yandan, bir city-break (hafta sonu kısa şehir tatili) destinasyonu olan İstanbul’da otellerin haftanın tüm günlerinde aynı doluluk oranlarını yakalaması zaten çok zordur.

STR'nin raporları güncel verileri içeriyor

TÜROB olarak, otellerin ortalama doluluk ve geceleme fiyatlarının tespit edilmesine yönelik uzun yıllardır işbirliği yürüttüğümüz, dünyanın önde gelen veri ve analiz şirketlerinden STR'ın hazırladığı aylık “Ülke” ve “Destinasyon” Performans Raporları düzenli olarak internet sayfamızda yayınlanmaktadır.

Söz konusu raporlar doğrultusunda otellerin aylık ortalama doluluk ve geceleme ücretlerine yönelik, ekranda gösterilen tabloda; pandemi öncesini baz aldığımız 2019 yılının aynı dönemlerine kıyasla günümüzde, gerek Türkiye geneli gerekse İstanbul’da kat ettiğimiz olumlu gelişmelere karşın doluluk oranlarında henüz 2019 yılının seviyelerini yakalayamadığımızı görebiliriz.”

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.