Moskova'da 'acil durum' kararı... 9 günlük tatil!

Günlük vaka sayısının 6 bin 701'e fırlaması ve Aralık 2020'den beri en yüksek seviyenin görülmesi üzerine Moskova'da "acil durum" ilan edildi. Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, 15-19 Haziran tarihleri arasında başkentte tatil ilan etti.

12/06/2021 18:44
Moskova'da 'acil durum' kararı... 9 günlük tatil!

Bugün kutlanan 12 Haziran Rusya Günü Bayramı nedeniyle pazartesi günü de resmi tatil yapılacak olan Moskova'da böylece gelecek hafta sonuna kadar tatil yapılacak.

Salgındaki hızlı artış nedeniyle bu önlemler alınırken, fiilen 12 ila 20 Haziran arasında tüm işyerlerinde zorunlu tatil olacak.

Resmi açıklamada, "Normalde pazar günü rsmi tatil yapan tüm işyerleri, bu karar uyarınca 15-19 Haziran arasında resmi tatil yapacak" denilerek, hem resmi hem de özel şirketleri kapsadığı beiirtilmiş oldu.

Bu yasağın istisnası, kentte günlük gıda ihtiyaçları dahil, zorunlu hizmetler ve altyapının yanı sıra savunma sanayii, Rosatom ve Roskosmos işletmeleri ve diğer stratejik endüstrilerin işleyişini sağlamak için kritik öneme sahip kuruluşlar olacak.

Çalışmaya devam edecek işyerlerinde işverenlerin çalışanların en az yüzde 30'unu uzaktan çalışmaya aktarmaları tavsiye edildi.

Açıklanan önlemlere göre, yarından itibaren:
Hayvanat bahçeleri, fastfood'lar dahil yemek verilen alanlar ve çocuk oyun alanları kapatılacak,
Rrestoranlar, kafeler, barlar ve gece kulüpleri, karaoke ve diğer eğlence tesisleri 23:00 - 06:00 saatleri arasında çalışamayacak,
Büyük şehir parkları, oyun ve spor alanları, kiralama noktaları, diğer dinlenme ve eğlence tesisleri kapatılacak.

Ayrıca, istisani olarak çalışacak işyerlerine ve halka şu tavsiyelerde bulunuldu:

Çşalışanların en az yüzde 30'unun ve 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan tüm çalışanların (aşı olanlar hariç) uzaktan çalışmaya aktarılması;
Çalışanların yüz yüze çalışma şartlarını minimuma indirme,
Aşılamayı teşvik etmek için ek önlemler alınması.
65 yaş üstü Moskovalılara seyahat etmekten kaçınmaları, evde veya ülkede kalmaları tavsiyesi.

Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, mevsimsel epidemiyolojik zirvenin "Mayıs'tan Haziran'a kaydığını" ve geçen hafta şehirde koronavirüsle ilgili durumun "keskin bir şekilde kötüleştiğini" söyledi.

Bugün, Moskova'da 26 Aralık'tan bu yana ilk kez günde 6,7 binden fazla Kovid-19 enfeksiyonu tespit edildi .

Sobyanin “Bu günlerde her birimiz çok dikkatli olursak salgınla başa çıkmamız mümkün olabilir. Elbette daha aktif aşılanmamız gerekiyor. Aşı yaptırarak başkentte genel bağışıklık yaratana kadar ateş hattında yaşayacağız" dedi.

Geçen hafta, Moskova belediye başkanı şehirde henüz bir sokağa çıkma yasağı getirme planlarının olmadığını söylemişti.

Ancak koronavirüs ile durum kötüleştiği için, halka açık yerlerde maske ve eldiven takılması kontrollerinin sıkılaştırıldığı açıklanmıştı. Ancak cumartesi günü Moskova metrosunda yolcuları pek çoğunun maskesiz yolculuk yapnaya devam ettiği görüldü.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir