Mısır'dan Türkiye'ye turizmde iş birliği çağrısı

Türkiye 9 yıl sonra Mısır’a büyükelçi atayacak. Mısır da turizmde Türkiye ile ortak projeler hazırlıyor. Bu yöndeki çalışmaların iki ülke arasındaki siyasal ilişkilerin düzeltilmesi yolundaki girişimlere olumlu katkı yapacağı belirtiliyor.

08/04/2022 12:09
Mısır'dan Türkiye'ye turizmde iş birliği çağrısı

Londra merkezli Middle East Eye (MEE)’nin Türk dışişleri kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Ankara 9 yıl sonra Kahire'ye büyükelçi atayacak.

Bu arada Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle turizmi zor durumda kalan Mısır Türkiye’nin de bu durumdan zarar gördüğünden hareketle 3. pazarlar için işbirliği öneriyor.

Ortak projeler yürütmeyi amaçlıyor

Dünya Gazetesi Seyahat Endüstrisi sayfasındaki habere göre, Mısır’ın kamu yönetimi ve sektör temsilcileri turizm ile ilgili yeni bir strateji hazırlanması gerektiğini belirterek, bu konuda Türkiye ile birlikte projeler yürütmeyi amaçlıyor.

Merkezi Londra’da olan, Ortadoğu ülkelerine yönelik yayın yapan Middle East Eye (MEE)’deki Amr Emam’ın haberinde Mısır Turizm Bakanlığı yetkilisi Ghada Shalabi'nin yerel bir gazete verdiği demeçte, "Mısır, Rus turistleri Türkiye üzerinden çekebilir" dediği aktarılıyor.

Havayollarına da yarar

Haberde, “İşbirliği önerisi, Mısır ve Türkiye’nin ulusal havayolları arasında ittifaklar oluşturmaya yardımcı olabilir” deniyor. Haberde turistlerin Türkiye'ye, oradan da Mısır'a getirileceği, her iki ülkeyi içeren ortak paket tur hazırlanabileceği bir proje üzerinde çalışıldığı belirtilerek, “Bu, Kahire ve Ankara arasındaki ilk turizm işbirliği olacak.

Bu aynı zamanda son yıllarda iki ülke arasında siyasal alanda yaşanan soğuk ilişkilerin giderilmesi yolunda başlayan yakınlaşmanın hızlanmasına da katkıda bulunacak” deniyor.

İki ülkenin turizm sektörleri savaşın olumsuz etkilerini azaltmak için işbirliği yapma şansına sahip 

Haberde turizm uzmanı Magdi Selim’in MEE'ye yaptığı açıklamada "İki ülke, Ukrayna'daki savaşın turizm sektörleri üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için işbirliği yapma şansına sahip. Mısır'ın önümüzdeki dönemde bu işbirliğini başlatmak için çalıştığına inanıyorum.

Bu, Türkiye için de iyi bir proje olur. Bunun ulusal havayolları arasında ittifaklar oluşturmaya da yardımcı olacağına inanıyorum” dediği belirtiliyor. Haberde konunun Türk basınında yer almadığı, Türk yetkililerin de planlama aşamasında olan program hakkında herhangi bir açıklama yapmadığı belirtiliyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.