Milletvekili Yıldız: Bizim dönemimizde Türkiye'de turizm farklı olacak

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, “CHP olarak o acentelere şunu söylüyorum: Biz altı ay sonra iktidara geleceğiz, hiç merak etmeyin, Türkiye'de turizm farklı olacak” dedi.

19/11/2022 15:16
Milletvekili Yıldız: Bizim dönemimizde Türkiye'de turizm farklı olacak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada,  2018’de göreve gelen Kültür ve Turizm Bakanı olan Mehmet Nuri Ersoy’un başarısız bir bakanlık süreci geçirdiğini söyledi. Yıldız, Ersoy’un bakan olduğu dönemdeki konuşmalarında 2022 yılı için verdiği 50 Milyon Dolarlık turizm gelirinin hedefinin sağlanamadığının altını çizdi.

“BAKANDAN SES ÇIKMIYORSA O İŞTE VAHİMDİR”

Bir turistin yaptığı harcamanın 2003'te ortalama 850 Dolarken, 2019 yılında bu rakamın 666 Dolara indiğini hatırlatan Hüseyin Yıldız, “Bizlerin aslında turizmi İspanya'yla karşılaştırmamız lazım, bizim rakiplerimiz İspanya, bizim rakiplerimiz İtalya. Yunanistan'ı rakip olarak da görmüyorum.

Şimdi, Bakanı ben sabahki sunumunun sonuna kadar dinledim. Eğer bir ülkede gençlerin festivali iptal ediliyorsa, eğer bir ülkede farklı düşünen bir sanatçının konseri iptal ediliyorsa o ülkenin Kültür ve Turizm Bakanı’ndan ses çıkmıyorsa o işte vahimdir ve turizmi geliştiremeyiz.” diye konuştu.

“OLSAYDI NİTELİKLİ TURİST GELİYOR OLURDU”

Yurt dışına gittiğinde vatandaşların kendisine Türkiye’deki özgürlükleri, mal ve can güvenliğini, bağımsız yargıyı sorduğunun altını çizen Milletvekili Yıldız, bu kriterlerin Türkiye’de olmadığını söyledi. Hüseyin Yıldız, “Olsaydı, zaten şu an 1.500 Dolar harcayan nitelikli turist geliyor olurdu.

Yani 50 milyon getirip 25 Milyar Dolar ciro yapacağına, 50 milyon kişiye 50 Milyar Dolar yaparsa ben sizi takdir ederim” ifadelerini kullandı.

“BİZİM DÖNEMİMİZDE ACENTELERİN DEĞERİ FARKLI OLACAK”

Bakanlığın TÜRSAB’a üye 14 bin turizm acentesi yerine sadece 3 tane acenteye 30'ar Milyon Dolar uzun vadeli kredi verdiğinin altını çizen Milletvekili Yıldız, “Türkiye'de ‘TÜRSAB’ diye bir kuruluş var, siz de oranın üyesisiniz. 14 bin tane acente var arkadaşlar; Tunceli'ye, Elâzığ'a, Doğu Karadeniz'e turist taşıyan o acenteler, sizi yurt dışında tanıtan da o acenteler. Ama Sayın Bakanım ‘Sadece 100 tane acenteyle ben iş yaparım, geri kalanları acente olarak görmüyorum’ dedi.

Siz bir acenteci olarak bunun içinize sindiriyor musunuz gerçekten? Cumhuriyet Halk Partisi olarak o acentelere şunu söylüyorum: Biz altı ay sonra iktidara geleceğiz, hiç merak etmeyin; Türkiye'de turizm farklı olacak, acentelerin değeri farklı olacak” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.