Matbah Restaurant’tan ‘Türk Mutfağı Haftası’na özel “Ege Lezzetleri”

Ottoman Hotel Imperial bünyesinde yer alan Matbah Restaurant, yüzyıllar boyu Osmanlı İmparatorluğu'na ev sahipliği yapan Tarihi Yarımada'da “Buram buram tarih kokan ambiyansı” ile 21-27 Mayıs tarihleri arasında, Türk Mutfağı Haftası'na özel ‘Ege Lezzetleri Menüsü’ ile konuklarını ağırlıyor.

21/05/2024 22:51
Matbah Restaurant’tan ‘Türk Mutfağı Haftası’na özel “Ege Lezzetleri”

Binyılları aşan kültür, gelenek, toplumsal miras, hikaye ve derin bir tecrübenin eseri olan zengin Türk Mutfağı, 21-27 Mayıs tarihleri arasında bir kez daha bereketli sofrası eşliğinde, eşsiz serüvenini dünya ile paylaşıyor. 

Zengin gastronomi kültürünü Türk Mutfağı Haftası kapsamında, üçüncü kez Türkiye Cumhuriyeti’nin dış temsilcilikleri ve yurt içinde tanıtacak olan Türkiye, bu önemli haftanın etkinlikleri sayesinde geniş kitleleri, kadim Türk Mutfağı’nın eşsiz reçeteleriyle tanıştırıyor. Binyıllardan beri sıfır atık felsefesiyle tencerelerin kaynadığı; bir çok özelliğiyle sürdürülebilir olan Türk Mutfağı’nın lezzetleri herkesi büyülüyor.

Ege lezzetleri, coğrafi işaretli ürünleriyle hazırlanan özgün lezzetler tanıtılacak

Türk Mutfağı Haftası kapsamında gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle, sürdürülebilir Türk mutfağının birbirinden lezzetli, sağlıklı, geleneksel ve atıksız reçeteleri öne çıkarılırken bu yıl tarih, kültür ve doğanın bir buluşması olan Ege lezzetleri, coğrafi işaretli ürünleriyle hazırlanan özgün lezzetler tanıtılacak.

Türkiye’nin mavi ile yeşilin iç içe geçtiği Ege kıyıları, muhteşem manzaraları ve köklü tarihinin yanında sağlıklı yemek kültürüyle de dikkat çekiyor. 2010 yılında UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” olarak kabul edilen Akdeniz Diyeti’nin hâkim olduğu bu kıyılar, bölgeyle özdeşleşen enginar ve kabak çiçeği gibi sebzeleri, yöreye özgü çeşit çeşit otları ve deniz ürünlerinin bolluğuyla meşhur.

Ege Bölgesi, asırlık zeytin ağaçlarıyla zeytinyağı mucizesinin de ortaya çıktığı topraklar

Ege Bölgesi aynı zamanda, asırlık zeytin ağaçlarıyla uzun yaşamın sırrı olan zeytinyağı mucizesinin de ortaya çıktığı topraklar. Öyle ki zeytin bahçeleri Çanakkale’den Muğla’ya bir rota gibi uzanarak bölgenin zeytin ve zeytincilikle ilişkili kültürel mirasını da gözler önüne seriyor.

Türk Mutfağı Haftası boyunca 81 ilde düzenlenecek etkinliklerde yerel malzemeler ve geleneksel pişirme teknikleriyle hazırlanacak, kadim ve sürdürülebilir Türk Mutfağı’nı yansıtan tüm menüler, Türk kahvesi, Türk çayı ve lokum ikramıyla da Türk mutfağının tüm yönleriyle deneyimlenmesini sağlayacak.

Ottoman Hotel Imperial bünyesinde yer alan Matbah Restaurant, yüzyıllar boyu Osmanlı İmparatorluğu'na ev sahipliği yapan Tarihi Yarımada'da “Buram buram tarih kokan ambiyansı” ile 21-27 Mayıs tarihleri arasında, Türk Mutfağı haftasına özel ‘Ege Lezzetleri Menüsü’ ile konuklarını ağırlıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.