Mardin'in turizmdeki hedefi, 1 milyon konaklamayı geçmek

Mardin Turizm Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Gürgör, “2023 yılında kenttin turizm konusunda 1 milyon konaklamayı geçmeyi hedeflediğini söyledi. 2023'de Türkiye gibi Mardin de şahlanmış olacak. Mardin kenti bütünüyle bu sayıda turist ağırlamaya hazırdır" dedi.

28/12/2022 13:15
Mardin'in turizmdeki hedefi, 1 milyon konaklamayı geçmek

2022 yılında 3 milyon turisti ağırlayan Mardin, 800 bin konaklama sayısına ulaşmıştı. 2023 yılında Türkiye'nin yüzüncü yılında hem Türkiye'nin hem de Mardin'in turizm konusunda atağa kalkacağını, 2023 yılında hedeflerinin 1 milyon konaklamayı geçmek olduğunu belirten Mardin Turizm Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Gürgör, "Mardin son zamanlarda yıldızı parlayan ve kültürü, inancı ile gündemde olan bir kent. 2023'te ise 1 milyon konaklamayı aşacağımızı hissediyoruz. 2023'de Türkiye gibi Mardin de şahlanmış olacak. Mardin kenti bütünüyle bu sayıda turist ağırlamaya hazırdır" dedi.

Yeni yılda atağa geçeceğiz

Gürgör, 2023 yılında Mardin'in turizm konusunda atağa kalkacağını belirterek, "2022'nin başlarında pandeminin çok azalması ve terörden kurtulmamızın neticesinde Mardin'e yerli ve yabancı birçok misafir gelmeye başladı. Mardin çok özellikli bir kenttir, birçok medeniyeti tek çatı altında barındıran özgürce yaşanan bir kenttir. Gelen misafirler çok memnun kalıyorlar. Biliyorsunuz ki Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) tarafından Mardin bilinmesi gereken bir şehir olarak ilan edildi. Yaklaşık olarak bu yıl 800 bine yakın konaklamamız oldu. Bizim hedefimiz 1 milyondu ancak pandeminin bitişi ve dünyada ekonomik sorunun olması bunu biraz sarstı. Yaklaşık olarak 3 milyona yakın giriş ve çıkışımız oldu. 2022 yılında hedefimize çok yakın bir sayıya ulaştığımızı söyleyebilirim" dedi.

2023'te ise 1 milyon konaklamayı aşacağımızı hissediyoruz

Gürgör, "Mardin son zamanlarda yıldızı parlayan ve kültürü, inancı ile gündemde olan bir kent. 2023'te ise bir milyon konaklamayı aşacağımızı hissediyoruz. 2023'te Türkiye gibi Mardin de şahlanmış olacak. Mardin kenti bütünüyle bu sayıda turist ağırlamaya hazırdır. Otellerimiz kadar restoranlar, rehberler, ulaşım alanlarında bütün firmalarımız hazır durumda. Biz sadece turizm konusunda oteller kısmına bakmıyoruz. Turizm işletme belgeli bütün paydaşlarımızla bir araya geliyoruz. Eksiklerimizi gideriyoruz. Otellerimiz çok iyi ancak restoranlarımız çok kötü diyemeyiz öyle bir şansımız yok. Aynısı taşıma için geçerli çünkü bu alanlar parçalar halinde bütünleşen bir sektör. Taşıma, acenteler, oteller ve restoranlar olarak bütünüyle hazırız" dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.