Lufthansa personeli greve gidiyor... Binlerce uçuş iptal edildi

Alman havayolu şirketi Lufthansa yer hizmetleri personelinin planlı grevi nedeniyle çarşamba günü Frankfurt ve Münih kentlerinden yapılacak olan uçak seferlerinin neredeyse tamamını iptal etti.

26/07/2022 15:34
Lufthansa personeli greve gidiyor... Binlerce uçuş iptal edildi

Salı günü de 50'ye yakın uçuşun iptal edileceğini belirten şirket, bir günlük grevin etkisinin haftanın ilerleyen günlerindeki seferlere de yansıyabileceği uyarısında bulundu.

Şİrketten yapılan açıklamada Frankfurt'ta 32'si bugün, 646'sı yarın olmak üzere toplam 678 uçuşun iptal ediği vurgulandı., Münih'te de 15'i bugün, 330'u da yarın olmak üzere toplam 345 uçuşun gerçekleşmeyeceği bilgisi paylaşıldı.

Şirket iptallerin yalnızca bu iki havalimanıyla sınırlı kalmayacağını belirterek Berlin, Bremen, Köln, Düsseldorf, Hamburg, Hanover and Stuttgart havalimanlarında da iptaller ve aksaklıklar yaşanabileceği konusunda uyardı.

İptallerden etkilenen yolcuların bilgilendirileceği ve mümkünse alternatif uçuşlara yönlendirileceği, ancak bunun için mevcut kapasitelerin çok sınırlı olduğu aktarılan açıklamada, Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletinde hafta sonunda başlayacak yaz tatil döneminden dolayı Lufthansa'nın uçuş operasyonlarını hızlı bir şekilde normale döndürmeye çalışacağı belirtildi.

Çarşamba sabaha karşı 03:45'te başlayacak olan ve Perşembe sabahı 06:00'da bitecek olan grev nedeniyle iptal edilen binden fazla seferin 134 binden fazla yolcuyu etkilemesi bekleniyor.

Grevin sebebi maaş zammı talebi

Maaşlarının iyileştirilmesini isteyen yaklaşık 20 bin yer hizmetleri personeli maaşlarına yüzde 9,5'lik zam, ya da 12 ay boyunca en az 350 euro zam talep ediyor. Lufthansa'nın çalışanlara iki aşamalı olarak 18 ay için toplam 250 euro maaş artışı önerdiği aktarılıyor.

Okulların yaz tatiline girmesiyle artan seyahatler sırasında uygulanan grevlerin kamuoyunun dikkatini çekmesi ve şirketler ya da hükümetler üzerinde daha fazla baskı yaratması amaçlanıyor.

Lufthansa ise uçak bakımından uçakların biniş kapısından uzaklaştırılmasına kadar çok kilit görevdeki personelin iş bırakma kararını "anlaşılmaz" olarak tanımlıyor ve hem yolculara, hem de grev yapmayan personele büyük yük getireceğini belirtiyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.