Lufthansa'dan radikal karar... İç hat uçuşlarını iptal etmeyi planlıyor

Almanya’nın bayrak taşıyıcı havayolu Lufthansa, kârlı olmadığı gerekçesiyle bir süreden beri azalttığı iç hat uçuşlarından tamamen çekilmek istiyor.

02/11/2022 13:12
Lufthansa'dan radikal karar... İç hat uçuşlarını iptal etmeyi planlıyor

Lufthansa CEO'su Carsten Spohr, buna gerekçe olarak yolcu sayısındaki önemli düşüş ve bunun neden olduğu iç hatların finansal açıdan giderek daha az değerli hale gelmesini gösteriyor.

Alman Havaalanı Birliği ADV'nin son istatistiklerine göre, Eylül ayında Almanya'da sadece 1,9 milyon kişi uçtu. Bu, korona öncesi seviyenin sadece yüzde 45'i. Buna karşılık, Avrupa ve uzun mesafeli uçuşlar çok daha iyi toparlandı. Orada, yolcu sayıları şimdi daha düşük kapasiteyle yüzde 80'in üzerine çıktı.

İç hatlarda yolcu sayılarının azalmasının nedeni, demiryolu kullanımının artması

Son dönemde kamu yönetiminin de çeşitli uygulamalarla özendirdiği demiryolu kullanımının artmasının havayolunda iç hatlarda yolcu sayılarının azalmasının neden olduğu belirtiliyor.

Buna ek olarak, şirketler özellikle iç toplantılarını hâlâ web konferansları yoluyla yapmaları ile artan maliyetlerden dolayı Lufthansa'nın bazı hizmetleri keserken bilet fiyatlarındaki artışın da iç hatlarda yolcu sayısının azalmasında etkili olduğu savunuluyor.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.