Londra’nın ilk Türk turizmcilerinden İlhami Özbay vefat etti

Londra’da ilk Türk seyahat acentesi ve havayolu şirketini kuran, sektörün öncü isimlerden M. İlhami Özbay, 81 yaşında vefat etti. Özbay, ‘Bosphorus Holidays’ ve ‘Turkish Travel Centre’in sahibi, ‘Bosphorus Airways’ ve ‘Bosphorus European Airways’ hava yollarının kurucusu ve yöneticisiydi.

26/12/2022 14:29
Londra’nın ilk Türk turizmcilerinden İlhami Özbay vefat etti

Özbay, İstanbul’un Pendik ilçesindeki bir hastanede bir haftadır yoğun bakımda yatıyordu. Pazar günü saat 02.00 sıralarında kalp yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Şanlıurfa doğumlu Özbay, aynı gün ikindi namazına müteakip Üsküdar’daki Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

50 yıldır Londra’da yaşayan Özbay’ın eşi psikolog Çiğdem Yavuz, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda acı haberi, “Londra’da Türk turizmine 40 yıldan fazla bir süre hizmet etmiş, ‘Bosphorus Holidays’ ve ‘Turkish Travel Centre’in sahibi, ‘Bosphorus Airways’ ve ‘Bosphorus European Airways’ hava yollarının kurucusu ve yöneticisi eşim M. İlhami Özbay hayatını kaybetmiştir. Üzüntümüz büyük” sözleriyle duyurdu.

‘BİR DEVİR KAPANDI’

Yavuz, Hürriyet’e yaptığı açıklamada da “Eşimin ölümü ile bir devir kapandı. 40 yıldır Türk turizmine hizmet verdik. İngilizlerin, dünyada Türkiye’nin yerini bile bilmediği bir dönemde biz hem Türkiye’yi tanıttık hem de ülkemize turist gönderdik. Aynı zamanda bir okul gibi sayısız eleman yetiştirdik. Bizde yetişenlerin çoğu turizm ve seyahat acentesi sahibi oldu” dedi.

İlhami Özbay’ın yakın dostu ve eski çalışanlarından Betül Ekrem de, “Çok kıymetli iş insanı, İngiltere’deki Türk turizm sektörünün ilk ekolü Bosphorus Holiday’in kurucusu, 7 sene şirketinde çalıştığım, Londra’daki Türklerin çoğunda hakkı olan özel insan, abim Sayın İlhami Özbay’ın vefatını öğrendim. Allah rahmet eylesin. Çok ama çok üzgünüm. Hakkını helal et güzel insan. Mekânın cennet olsun, nur içinde yat. Yaptığın iyilikler o dünyada karşına çıksın” ifadeleriyle M. İlhami Özbay’a veda etti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.