Lityum pil bomba gibi patladı... Turistler ölümden döndü

İki Fransız gezgin, Avusturalya’da kaldıkları otelde lityum pilin patlaması sonucu ölümden kıl payı kurtuldu.

05/10/2023 22:39
Lityum pil bomba gibi patladı... Turistler ölümden döndü

Avustralya’da bir pansiyonda meydana gelen lityum pil patlamasından sonra iki turist şans eseri hayatta kaldı. Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde; Fransız turistler Sidney’deki Mad Monkey pansiyonundaki odalarının dışında aniden koşmaya başlıyor. Turistlerin hemen arkasında ise alevler görülüyor.

Yerel basının haberlerine göre, onlarca itfaiyeci şiddetli yangınla mücadele ederken, patlamanın yaşandığı Potts Point semtindeki 70 kişi de binalarından ayrılarak sokağa çıkmak zorunda kaldı. Tele 1'de yer alan habere göre, pansiyonun bir başka konuğu olan Mark Petrie, yaşadıklarını şu şekilde anlattı:

“Gerçekten sadece temel ihtiyaçlarımı aldım; pasaport, telefon ve dizüstü bilgisayarım vardı. Merdivenlerden aşağı doğru yürüdüm. Böyle bir durumda ilk başta tepki vermiyorsunuz ki bu kötü bir şey. Ama sonra duman kokusu almaya başlıyorsunuz ve ‘Tamam, hemen gitmeliyiz’ diyorsunuz.”

FRANSIZ TURİST HAFİF YARALANDI

Yetkililer, Fransız turistlerden birinin bacağında hafif yanıklar oluştuğunu ancak kimsenin ciddi şekilde yaralanmadığını söyledi.

Fire and Rescue New South Wales Müdürü Grant Rice, yaptığı açıklamada, “Herkesi çok hızlı bir şekilde binadan tahliye ettik, bu da itfaiyecilerin içeri girip yangını çok hızlı bir şekilde kontrol etmesine yardımcı oldu” dedi.

Yetkililer, Fransız turistlerden birinin yangın söndürücüyle alevleri söndürmeye çalıştığını ancak itfaiye ekipleri gelmeden yangını kontrol altına alamadığını söyledi. Yangının çıkma nedeninin ise, oda içinde şarj edilen bir lityum pil olduğu belirtildi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.