Küresel havalimanı bekleme salonu pazarı 26 Milyar Dolara ulaşacak

Geçen yıl 5,71 milyar dolar olarak gerçekleşen küresel havalimanı bekleme salonu (lounge) pazarının 2030 yılında yüzde 15’lik artışla 26,2 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

17/05/2024 13:10
Küresel havalimanı bekleme salonu pazarı 26 Milyar Dolara ulaşacak

Türkiye Turizm Ansiklopedisi.com’un Research and Markets’ten derlediği bilgilere göre, Küresel Havalimanı Bekleme Salonu 2020-2030 araştırması, dünyanın önde gelen ülkelerinin havalimanlarından toplanan bilgilerle oluşturuldu.

Havaalanı bekleme salonu pazarı, seyahat ve konaklama endüstrisinin daha geniş bir bağlamında faaliyet gösteriyor. Öncelikle sık seyahat edenlere, iş amaçlı seyahat edenlere ve uçuşlarını beklerken gelişmiş konfor sunuyor.  Ayrıcalıklı hizmetler arayan premium yolculara hizmet veriyor. Bu pazar, çeşitli faktörler nedeniyle son yıllarda kayda değer bir büyüme elde etti.

Artan küreselleşme ve ekonomilerin birbirine bağlılığı, iş seyahatleri ve uluslararası turizmde artışa yol açıyor. Daha fazla birey ve işletme sınır ötesi faaliyetlerde bulundukça, rahat ve konforlu seyahat deneyimlerine olan talep de arttı. Havaalanı bekleme salonları, kalabalık havaalanı terminalleri içinde bir sığınak sunarak, yolculara rahat koltuklar, ücretsiz yiyecek ve içecekler, Wi-Fi erişimi, çalışma istasyonları ve hatta bazen spa tesisleri gibi olanaklar sağlıyor.

Rekabette farklılaşma ihtiyacı

Ayrıca, havayolu sektöründeki rekabet ortamı, taşıyıcıları müşterilerine premium hizmetler ve olanaklar sunarak kendilerini farklılaştırmaya sevk ediyor. Havaalanı bekleme salonlarına erişim, yüksek değerli yolcuları çekmek ve elde tutmak isteyen havayolları için önemli bir teklif haline geldi. Havayolları, premium yolcularına ayrıcalıklı ve kusursuz bir seyahat deneyimi sunmak için genellikle yolcu salonu işletmecileriyle ortaklık kuruyor. Veya kendi yolcu salonlarına yatırım yapıyor. Bunlar da havaalanı yolcu salonu erişim pazarının büyümesine yol açıyor. 

Ayrıca, teknoloji ve dijital platformlardaki gelişmeler yolcuların lounge hizmetlerine erişimini ve rezervasyon yapmasını da kolaylaştırıyor. Birçok lounge işletmecisi ve üçüncü taraf şirketler,  yolcuların lounge erişimi veya üyeliklerini kolayca satın almalarını sağlayan çevrimiçi rezervasyon platformları ve mobil uygulamalar sunarak pazarın erişimini daha da genişletiyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.