Korhan Alşan: 2024, Türkiye turizmi için yeni bir rekor yıl olabilir

Turizmci Korhan Alşan, 2024 yılının Türkiye turizmi için yeni bir rekor yılı olabileceğini söyledi. Alşan, "daha önce belirttiğim gibi 100 Milyar Dolar Gelir 100 Milyon Turist sayısı Türkiye için hayal değil. Yakın gelecekte bu olacak" dedi.

03/01/2024 23:45
Korhan Alşan: 2024, Türkiye turizmi için yeni bir rekor yıl olabilir

Korhan Alşan, Turizmdays.com’a yaptığı açıklamada, 2023 yılı için tur operatörlerin planlamalarının tüketicilerle ilgili pozitif görünümde olduğunu, talebin yüksek olacağını, tesislerin yeni sezona hazırlıklarını özenle yapmakta olduklarını belirtti.

Türkiye, destinasyon ve ürün odaklı pazarlama modellerini potansiyel kaynak pazarlarda çok profesyonel bir şekilde başarıyla yönetmekte olduğunun altını çizen Alşan, "Türkiye, dünya turizmindeki rolünü her geçen yıl artırmakta ve bu yeni dönemde bazı hususların büyük özenle ele alınması gerekiyor.

56 Milyonu aşan turist sayısı yıl sonunda realize olacak görünüyor. 2024 yılı için hedef 65 milyon öngörülebilir. 60 Milyar Dolar gelir seviyesi yakalanabilir.  Daha önce belirttiğim gibi 100 Milyar Dolar Gelir 100 Milyon Turist sayısı Türkiye için hayal değil. Yakın gelecekte bu olacak" dedi.

Yeşile dönüş, şehirde ve tesislerde zevkli estetik mimari 

Korhan Alşan, bunlar için yeşile dönüş, şehirde ve tesislerde zevkli estetik mimari, etkin insan kaynakları politikaları, yerel değerlerin ön plana alındığı konseptler ve farklı turizm ürünlerindeki geliştirme çalışmalarının, bu önemli hedefleri mutlaka desteklemek durumunda olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Turist trafiğinin çok yoğun olduğu bölgelerde şehir ile turizmin bütünleşmesine katkı sunacak ulaşım, şehir estetiği, nitelikli turizme uygun şehir kriterleri, turizm dünyasına nakşedilmelidir. Sosyal boyutu ile turizm, turist karşılayan beldede aktif olan tüm bireylere detayları ile aktarılmalıdır. Bahis olunan tüm bu işlerde, projelere ve planlamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konularda söylemden ziyade mutlaka planlı eylemlere ihtiyacımız bulunmaktadır.

Herkesin kazançlı çıkacağı ortak modellere, dengeli paylaşımlara ihtiyacımız var.  Daha kapsamlı okuma ve değerlendirme yapabileceğimiz derinliği olan veri kaynaklarına, önemli araştırmalara ihtiyacımız var.  İnsanı odağına alarak ilerleyecek olan akılcı global stratejilerin kazanacağı bir turizm geleceği bizlere bekliyor.’’


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.