Konaklama sektöründe çalışanların yarısından fazlası kadın

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) , Uluslararası Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladıkları raporlarda çalışan kadınların sektörlere göre dağılımında seyahat endüstrisinin ilk sırada yer aldığı belirtiliyor.

10/03/2024 22:05
Konaklama sektöründe çalışanların yarısından fazlası kadın

Kadınlar en çok seyahat endüstrisinin konaklama  kesiminde çalışıyor. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) , Uluslararası Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladıkları raporlarda çalışan kadınların sektörlere göre dağılımında seyahat endüstrisinin ilk sırada yer aldığı belirtiliyor.

UNWTO’dan yapılan açıklamada dünyada turizmdeki tüm işlerin yarısının kadınlar tarafından yapılmasına rağmen çoğunluğun düşük vasıflı, düşük ücretli ve kayıt dışı istihdam türleriyle ilgili olduğunu işaret edildi.

Kadınların kariyer ilerlemesi için daha az fırsat var

Açıklamada kadınların kariyer ilerlemesi için daha az fırsatı olduğu, iş kurma konusunda daha fazla engel bulunduğu, eğitim ve öğretime sınırlı erişebildiği belirtiliyor. Açıklamada ayrıca 2023 yılı verilerine göre dünyadaki şirketlerin yüzde 1'inden azının cinsiyetler arası ücret farkını daraltmak için çaba sarf ettiğine dikkat çekiliyor.

Açıklamada UNWTO’nun bu soruna çözüm bulmak amacıyla bu yıl dünyanın farklı yerlerinde “Kadınlara Yatırım: İlerlemeyi Hızlandırın” temasıyla çağrı yaptığı belirtiliyor. turizmgazetesi'nde yer alan habere göre, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) raporunda da dünya genelinde turizmde çalışan kadın sayısının 2010'da 38,6 milyon iken yüzde 24 artarak 47,8 milyona yükseldiğine işaret ediliyor.

"Sektörümüzün dünyadaki en büyük kadın işverenlerinden biri olmasından gurur duyuyoruz" 

Rapora göre seyahat endüstrisinde çalışan kadınların kesimlere göre dağılımında konaklama ilk sırada yer alıyor. WTTC raporundaki verilere göre sektörün konaklama kesiminde çalışanların yarısından fazlası (Yüzde 52) kadın.

WTTC Başkanı ve CEO'su Julia Simpson, kadınların sektördeki olumlu etkisine dikkat çekerek, “Seyahat endüstrisinde kadınlar hayati bir rol oynuyor. Sektörümüzün dünyadaki en büyük kadın işverenlerinden biri olmasından gurur duyuyoruz. Kadınları sektörün merkezine koymak, sektör için sürdürülebilir bir geleceğin güvence altına alınması açısından kritik önem taşıyacak" dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.