Konaklama sektörü, kayıt dışı faaliyetler kendisine zarar verdiğinde sesini yükseltti

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gem, “Son günlerde konaklama sektörü temsilcilerinin Airbnb gibi dijital platformlar üzerinden yapılan tatil amaçlı, konut kiralama hizmetleri ile ilgili açıklamalarını dikkatle takip etmekteyiz” dedi.

25/08/2023 15:14
Konaklama sektörü, kayıt dışı faaliyetler kendisine zarar verdiğinde sesini yükseltti

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gem, “Son günlerde konaklama sektörü temsilcilerinin Airbnb gibi dijital platformlar üzerinden yapılan tatil amaçlı, konut kiralama hizmetleri ile ilgili açıklamalarını dikkatle takip etmekteyiz” dedi.

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gem’in konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle: “İlgili sektör temsilcilerinin konuyla ilgili söylemlerinin bir kısmının haklılık payı olmakla birlikte, bugüne kadar kendi çıkarlarına olmayan ancak seyahat acenteleri gibi turizm sektörünün diğer paydaşlarının ve devletin çıkarlarına olan diğer konularda da aynı hasiyet içinde olmalarını beklerdik.

Kaçak ve kayıt dışı faaliyetleri uzun yıllardır dile getiriyoruz

Türkiye’ye gelen turistin neredeyse yüzde 90’ını getiren seyahat acenteleri olarak, turizm sektörü içinde kaçak ve kayıt dışı faaliyetler olduğuna ve bu faaliyetlerin sektöre zarar verdiğine uzun yıllardan beri dikkat çekmeye çalışıyoruz. Turizm sektörünün diğer önemli paydaşlarından biri olan konaklama sektörünün, bizim bugüne kadar dile getirdiğimiz sorunları çok dikkatlice dinlenmediğini, ancak kendilerine zarar vermeye başladığında seslerini çıkardığını üzülerek gözlemlemekteyiz.

Turizm sektöründe bir seyahat acenteciliği faaliyetinde bulunmadığı halde, sağlık turizmi, spor turizmi, alternatif turizm faaliyetlerinde bulunan, Mice, toplantı organizasyonları yapan, amiyane tabirle merdiven altı işlerle uğraşan insanlarla bu organizasyonları yaparak otellerde ağırlamak, SGK, istihdam ve vergi kayıplarına sebep olmuyor mu?

Seyahat Acenteleri Kanunu’na göre seyahat düzenleme yetkisi sadece seyahat acentelerine verilmiştir

1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu’na göre seyahat düzenleme yetkisi sadece seyahat acentelerine verilmişken, münferit veya grup rezervasyonlarında acenteleri saf dışı bırakarak bazı derneklere, kamu kurumlarına ve belediyelere daha düşük fiyat teklifleri sunularak haksız rekabete sebep olunmuyor mu?

Otel içinde ve çevresindeki diğer hizmetler için yapılan kiralamalarda haksız ve vergisiz kazançlar içinde aynı hassasiyeti gösteriyor musunuz? Bu tür ara işletmelerde turiste yapılan satışlardan doğan vergi kayıplarını hesaplıyor musunuz?

Bu güne kadar ne gibi tedbirler aldınız?

Turizm pazarını kural tanımaz hale getiren bir kısım konaklama sektörü işletmelerinin etik dışı çalışma anlayışı ile ilgili olarak bugüne kadar ne gibi tedbirler aldınız?

Söz konusu konaklama kayıpları olunca, dijital platformların vergisiz çalışarak haksız rekabete sebep olması akıllarına gelen konaklama sektörü temsilcileri, yukarıda bahsi geçen konularda bugüne kadar hangi tedbirleri almıştır?

Bencil olmayan bir mücadele şekli,  turizm sektörünün ekonomik değerin artması için çok önemli

Sonuç itibariyle yukarıda bahsi geçen ve gelecekteki olması muhtemel sorunlar, Türk turizm sektöründe istihdamın düşmesine, müşteri güven sorunlarına, hedeflenen turist sayısındaki değişikliğe ve nihayetinde ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Bu sebeple sektör paydaşlarının sadece kendi menfaatine olan konularda değil, sektör için kötü örnek olabilecek her türlü yanlış işlerde ortak akıl ile mücadele vermek zorundadır.

Bencil olmayan bir mücadele şekli, ülkemizin geleceği olan turizm sektörünün ekonomik değerin artması ve aynı zamanda toplumsal huzurun baki kalması açısından çok önemlidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.