KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konferansı'na hazırlanıyor

Dünya Sağlık Turizmi Forumu 56 ülkenin katılımıyla KKTC’de toplanacak. 6'ncı Dünya Sağlık Turizmi Forumu ve Konferansı (6th Global Healthcare Travel Forum and Conference), 56 ülkenin katılımı ile Dünya Sağlık Turizmi Konseyi dönem başkanlığını yürüten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 18-20 Nisan 2024 tarihleri arasında yapılacak.

15/01/2024 12:50
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konferansı'na hazırlanıyor

6'ncı Dünya Sağlık Turizmi Forumu ve Konferansı, uluslararası alanda sağlık turizmi politikalarının ilerletilmesinde, sorumlu sağlık turizminin savunulmasında ve sağlık turizminin ekonomik büyüme, kapsayıcı kalkınma ve çevresel sürdürülebilirliğe doğru itici bir güç olarak teşvik edilmesinde sektöre liderlik ve destek sunan çok uluslu bir kuruluş olan Dünya Sağlık Turizmi Konseyi (Global Healthcare Travel Council-GHTC) dönem başkanlığını yürüten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek.

GHTF 2024’ÜN DUYURULDUĞU TOPLANTI LEFKOŞA’DA YAPILDI

Uluslararası etkinlik öncesi organizasyonu gözden geçirmek üzere Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı, KKTC Milletvekili Dr. Ahmet Savaşan başkanlığında, GHTC Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, GHTC Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Nedime Serakıncı ve Organizasyon Kurulu Üyesi Farhad Bolouri doğrudan, diğer organizasyon kurulu üyelerinin ise online katılımı ile Lefkoşa’da gerçekleştirilen istişare toplantısının ardından GHTF2024’ün detayları Dünya'ya duyuruldu 

SAĞLIK KURULUŞLARI, ACENTELER, OTELLER, ARACI KURUMLAR BİR ARAYA GELECEK…

GHTC Dönem Başkanı Dr. Ahmet Savaşan’ın yazılı açıklaması ile yapılan duyuruda, GHTC dönem başkanı ülkelerin görev sürelerinin sonunda geleneksel olarak ülkelerinde yapılan Dünya Sağlık Turizmi Forum’un 6.’ncısının (GHTF2024) bu yıl bilimsel makalelerin sunulacağı konferans bölümünün de eklenmesiyle oluşturulan yeni formatıyla 18-20 Nisan 2024 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs’ta, Limak Cyprus Deluxe Hotel’de gerçekleştirileceği resmen açıklandı. Açıklamada GHTF 2024 kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye’den sağlık hizmeti sunan kuruluşların temsilcileri ile Dünya Sağlık Turizmi Konseyine üye 56 ülkeden sağlık turizmi acenteleri, oteller, aracı kurumlar yanı sıra, STK temsilcileri ve akademisyenlerin bir araya getirileceğine yer verildi.

KKTC, SAĞLIK TURİZMİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞİMİNE KATKIDA BULUNMAK İÇİN ÇALIŞTI

Türkiye, Ürdün, Dubai, Azerbaycan, Ukrayna, Hırvatistan’ın ardından başkanlık görevini üstlenen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin görev süresi boyunca, önceki yıllarda olduğu gibi Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin vizyonuna uygun olarak hareket ettiğinin altını çizen Dr. Ahmet Savaşan, “görev süremiz boyunca bir yandan sağlık turizminin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak için eğitim programı düzenledik, aynı zamanda dünyanın değişik coğrafyalarında birçok nitelikli faaliyete katıldık, destek verdik ve ayrıca pek çok etkinliğe de ev sahipliği yaptık” ifadelerini kullandı.

KÜRESEL İŞBİRLİĞİNİN GELİŞMESİNDE GHTF’NİN KATKISI BÜYÜK

2015 yılında Monako’da kurulmasının ardından Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’ne başkanlık yapan ülkelerin ev sahipliğinde gerçekleştirilen GHTF’nin sağlık turizminin sürdürülebilir gelişmesine olduğu kadar küresel işbirliğinin gelişmesine de önemli katkı yaptığına dikkat çeken Dr. Ahmet Savaşan, GHTF2024 kapsamında gerçekleştirilecek oturumlarda,  Küresel Sağlık Turizminin Geleceği, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Sağlık için Seyahat, Sağlık Hizmetleri ve İklim Değişikliği, Sağlık Hizmetleri ve Teknolojiler, Wellness ve Wellbeing, Sağlık Turizmi ve İleri Aktif Yaşam konularının tartışılacağına dikkat çekti.

FORUM’UN BİLİM KURULUNDA 100’E YAKIN BİLİM İNSANI YER ALIYOR

Forum kapsamında gerçekleştirilecek konferansta sunulan makalelerin Web of Science, SCOPUS, Google Scholar gibi önemli platforumlarda taranan Springer serisinde yayınlanacağının da açıklayan Dr. Ahmet Savaşan, Bilim Kurulu Başkanlığını Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş’un üstlendiği organizasyonun bilim kurulunda başta KKTC ve Türkiye üniversitelerinin Tıp, Diş, Eczacılık, Sağlık Bilimleri ve Turizm bölümlerinden olmak üzere pek çok ülkeden yüze yakın bilim insanının yer aldığına dikkat çekti.

GHTC ÜYELERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN ÜLKELERİ KUZEY KIBRIS’A DAVET EDİYORUZ

Savaşan, Nisan 2023-24 döneminde Dünya Sağlık Turizmi Konseyi (GHTC) Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığını üstlenen, KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilecek GHTF2024 kapsamında düzenlenecek B2B toplantılarında, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’tan sağlık ve sağlık turizmi hizmeti veren kuruluşların, GHTC üyesi 56 ülke başta olmak üzere dünyanın değişik coğrafyalarından sağlık turizmi profesyonelleri ile bir araya getirileceğine işaret etti.

Savaşan yazılı açıklamasının sonunda, “GHTC’ye üye olan ülkelerin temsilcileri başta olmak üzere sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren bütün ülkeleri Akdeniz’in incisi Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştireceğimiz ve küresel çapta yeni işbirlikleri oluşturma ve yeni projeler geliştirme fırsatı sunacak GHTF 2024’e davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.