KDV indirimi sektörde nasıl yankı buldu? Otel ve restoranda KDV eşitlendi

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, daha önce restoranlar için uygulanan KDV indiriminin turizm belgeli işletmeler için de uygulanmasının sevindirici bir karar olduğunu söyledi.

30/03/2022 12:28
KDV indirimi sektörde nasıl yankı buldu? Otel ve restoranda KDV eşitlendi

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararlar 1 Nisan’da yürürlüğe girecek.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, daha önce restoranlar için uygulanan KDV indiriminin turizm belgeli işletmeler için de uygulanmasının sevindirici bir karar olduğunu söyledi. Bingöl, “Bizde zaten KDV indirilmişti. Sektör şimdi tamamen eşitlendi.

Bu durum gerçekleşecek zamları öteleyecektir. Ama etkisi ne kadar sürer bilinmez. Hammadde fiyatları sürekli yükseliyor. Bu indirimin etkisinin sürmesi için ise hammadde fiyatlarında durulma olması lazım” dedi.

Artık otel restoranları daha fazla tercih edilebilecek

Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Birol Akman ise, “Bizim için çok önemli bir durumdu. Maliyet artışları nedeniyle zaten fiyatlar artarken bir de KDV yükü altına giriliyordu” dedi. Dünya'da yer alan haberde Akman, şunları kaydetti: “Dışarıdaki restoranlar için yüzde 8 olan KDV’nin otel restoranlarında yüzde 18 olması haksız rekabet yaratıyordu.

Yeni düzenleme arzu ettiğimiz, istediğimiz bir durumdu, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Otel restoranlarında uygulanan KDV oranının, diğer restoranlar gibi yüzde 8’e düşmesi bize avantaj sağlayacak. Artık otel restoranları da daha fazla tercih edilebilecek. KDV indirimi, fiyatlara da yansıyacak.”

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.