Kayıp çok büyük... Rusya'nın bayrak taşıyıcısı uçaklarının % 25'ini kaybetti

Yaptırımlar nedeniyle zor günler geçiren en büyük Rus hava yolu şirketi Aeroflot’un, uçaklarının dörtte birinden fazlasının atıl durumda olduğu ve uçuş yapamadığı belirtildi.

21/11/2022 14:57
Kayıp çok büyük... Rusya'nın bayrak taşıyıcısı uçaklarının % 25'ini kaybetti

Rus medyasında sivil havacılık kaynaklarına dayandırılan haberde, yaptırımların başlangıcından bu yana Aeroflot’un yaklaşık 50 uçağının kullanılamaz hale geldiği aktarıldı.

Üç uçağına el konulan şirketin, 25 uçağının ise parçalarının çıkartıldığı ve Rusya’ya mal satmayı reddeden üreticilerin yedek parçalarının yerine başka uçaklara takıldığı belirtiliyor. Türkrus'ta yer alan habere göre, Aeroflot’un 18 uçağının ise, teknik nedenlerden dolayı atıl duruma düştüğü, çok uzun süreli onarımdan geçmelerinin gerektiği kaydedildi.

Uçakların fren malzemeleri de tükenmek üzere

Uçakların fren malzemelerini de tükenmek üzere olduğu, şirket yönetiminin pilotlardan frenleri “ekonomik” kullanmalarını, uzun pistlerde ise mümkün olduğunca fren kullanmamalarını istediği bilgisi verildi.

Rusya’nın bu konuda İran’dan yardım umduğu, ancak bu ülkede daha eskli model uçakların kullanılması nedeniyle Tahran’nın beklenen desteği sağlayamadığı belirtildi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.