Kayak turizmi tarih mi oluyor?

Küresel ısınma nedeniyle kışın Avrupa’daki birçok kayak merkezi kapısına kilit vurmuştu! Yeni araştırmaya göre ise artık ancak iki yılda bir, o da çok az kar yağacağı için kayak maziye karışabilir.

01/09/2023 10:50
Kayak turizmi tarih mi oluyor?

Kayak merkezlerinin küresel ısınmadan nasıl etkileneceğine dair yapılan kapsamlı araştırmanın sonuçları, “Nature Climate Change” dergisinde yayımlandı. Raporda, küresel ısınmanın 2 derece olması nedeniyle Avrupa’daki kayak merkezlerinin dörtte birinde artık iki yılda bir, az miktarda kar yağacağı belirtildi. Dünyanın 2.7 derecelik küresel ısınmaya doğru ilerlemesinin kış tatili merkezlerinin sonunu getireceği belirtildi. Çalışmada yapay kar yapımı da hesaba katıldı. Buna göre, en aşırı tahmin olan 4 derecelik küresel ısınmada, kış tatili yerlerinin neredeyse 4’te 3’ünde doğal kar yağışını destekleyen yapay kar yapımı da gerçekleştirilse iki yılda bir çok az kar yağacağı sonucuna ulaşıldı.

TÜRKİYE DE İNCELENDİ

*Söz konusu araştırmada, Alpler’deki, İskandinav ülkelerindeki ve Türkiye’deki bazı kış turizm merkezlerinde yapay kar yapımının, hava ısındıkça kar eksikliğini telafi edebileceği de görüldü.

*Ancak havanın genellikle ilk etapta kar oluşturmak için çok sıcak olacağı veya yapılan karın çok çabuk eriyeceği, İngiltere ve Güney Avrupa’daki tatil yerlerinde kar yapımının sektöre yardımcı olmasının pek mümkün olmadığı belirtildi.

* Araştırmacılar, artan yapay kar yapımının, tatil yerlerindeki su talebini ortalama yüzde 20 artıracağını ve bunun bazı yerlerde zorlayıcı koşullar yaratacağını da öngördü.

30 milyar $’lık bir sektör

*Ekonomik hacmi 30 milyar dolar olan Avrupa kayak endüstrisi, yılda bir milyondan fazla günlük ziyaretle dünyadaki kış tatil yerlerinin yüzde 80’ine ev sahipliği yapıyor.

*Avrupa’da bu kış kayak sezonu, rekor kıran hava sıcaklığı nedeniyle Fransa’daki Chamonix’ten Avusturya’daki Innsbruck’a kadar kayak pistlerinin kapanmasına neden olmuştu. Turizmciler sezonun çok kötü geçtiğini söylemişti.

*Şubat ayında 200’den fazla profesyonel kayakçı, yetkilileri küresel ısınmaya karşı önlem almaya çağırmıştı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.