Kapadokya turist sayısında son 8 yılın zirvesinde

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan ve doğal güzelliğiyle her yıl milyonlarca turist çeken Kapadokya, 2023 yılında son 8 yılın zirvesine ulaştı.

09/09/2023 12:01
Kapadokya turist sayısında son 8 yılın zirvesinde

Peribacaları, sıcak hava balonları, vadileri ve kayadan oyma otel ve kiliseleri ile dünyaca ünlü, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Kapadokya, turist sayısında son 8 yılın zirvesine ulaştı. Kapadokya, Nevşehir Valiliğinin açıkladığı rakamlara göre, 2015 yılının ilk 8 ayında yaklaşık 1 milyon 900 bin ziyaretçiyi ağırlamıştı.

2015 yılının turist grafiğini dünya genelinde yaşanan ekonomik krizler, iç savaşlar ve terör saldırıları nedeniyle koruyamayan Kapadokya, 2016 yılının aynı döneminde yaklaşık 1 milyon 100 bin turist tarafından ziyaret edildi. Muşkarahaber'in aktardığına göre, 2017 yılının ocak-ağustos döneminde ise yaklaşık 1 milyon 500 bin yerli ve yabancı turist bölgeye geldi.

2018 yılına gelindiğinde turist sayısında önemli bir artış yaşandı. Peribacaları, sıcak hava balonları, yeraltı şehirleri ve kiliseleriyle ünlü Kapadokya’yı yılın ilk 8 ayında yaklaşık 2 milyon turist ziyaret etti.

KAPADOKYA TURİZMİNİN ALTIN ÇAĞI: 2019

Kapadokya turizmi, yapılan festivallerle, tanıtımlar ve projelerle 2019 yılında altın çağını yaşarken ilk 8 aylık dönemde 2 milyon 500 bin yerli ve yaban ziyaretçiye ev sahipliği yaparak sezonu rekorla kapattı. Yaşanan turist akını, bölgedeki turizm sektörünü canlandırırken birçok vatandaşa istihdam olanağı sağladı. Bölge, birçok yatırımcıyı da kendine çekti.

2020 yılında Kovid-19 salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken salgından en çok etkilenen sektörlerden biri de turizm oldu. 2019 yılında turist sayısıyla rekor kıran Kapadokya, salgının pik yaptığı dönem olan 2020 yılı pandemisinde dibi görerek ocak-ağustos döneminde yaklaşık 600 bin turist ağırladı.

Aynı yıl ülke genelinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları yerli turistin de önünü keserken, bölge esnafı ekonomik çöküntüye uğradı. Birçok iş yeri kepenk kapattı.

2021 YILINDA NORMALLEŞME SÜRECİ DEVREYE GİRDİ

2021 yılında salgın dünya genelinde etkisini yitirirken Kapadokya’da kontrollü normalleşme süreci ile yerli ve yabancı turist hareketliliği artış gösterdi.

Pandemi nedeniyle 2020 yılını kısıtlamalarla geçiren yerli ve yabancı turistler, Kapadokya’ya akın etti. Bölgeyi pandemi sonrası 2021 yılının aynı döneminde 1 milyon 300 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

TURİZM SEKTÖRÜ TEKRAR CANLANDI

Dünya turizminin gözde merkezlerinden Kapadokya, 2022 yılının ilk 8 aylık döneminde tekrar altın çağını yaşadı. Bölgeye gelen yerli ve yabacı turist sayısı pandemi öncesi rekorunu bulurken, turizm sektörü tekrar canlandı. Kapadokya’ya 2022 yılının ocak – ağustos döneminde yaklaşık 2 milyon 500 bin turist geldi.

KAPADOKYA’DA REKOR TURİST SAYISI

2023 yılının ocak – ağustos döneminde Kapadokya’da yeni bir rekora imza atıldı. Açıklanan verilere göre, yılın ilk 8 aylık döneminde bölgeye 3 milyon 53 bin 827 yerli ve yabancı turist geldi. Bu sayı son 8 yılda kaydedilen en yüksek turist sayısı oldu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.