Kaboğlu: Paris Anlaşması’nın kabulü, Turizm Teşvik Kanunu’nun iptalini gerektirir

CHP Milletvekili ve Anayasa Hukukçusu İbrahim Kaboğlu, TBMM’nin Paris İklim Anlaşması’nın gereği olarak Turizmi Teşvik Kanun’u başta olmak üzere Türkiye’nin çevresini yok eden yasaların bir an önce ele alınması gerektiğini vurguladı.

08/10/2021 23:02
Kaboğlu: Paris Anlaşması’nın kabulü, Turizm Teşvik Kanunu’nun iptalini gerektirir

TBMM Genel Kurulu’nda oybirliği ile kabul edilen Paris Anlaşması, Resmi Gazete ’de yayımlanarak 5. Yasama Yılı’nın ilk kanunu olarak yürürlüğe girdi. CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, yaptığı değerlendirmede, TBMM, 27 Dönem 4. Yasama Yılı’nın son düzenlemesi olan 7334 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’yla, doğal ve kültürel alanların Cumhurbaşkanı’nın iradesiyle onun seçeceği kişiye tahsisiyle Türkiye ekosistemi üzerinde yaratılan riskleri vurguladı.

Kaboğlu diğer taraftan, henüz onaylanan Paris Anlaşması’yla da Türkiye’nin çevre politikasını olumlu yönde değiştirecek olmasının yaratığı çelişkide Anayasa Mahkemesi’ne önemli görev düştüğüne dikkat çekti.

"Çevre hukuku etkili kılınmalı"

Evrensel'de yer alan habere göre İbrahim Kaboğlu,  TBMM’nin de Paris İklim Anlaşması’nın gereği olarak Turizmi Teşvik Kanunu başta olmak üzere, Türkiye’nin çevresini yok eden yasaların bir an önce ele alınarak çevre hukukunun etkili kılınması gerektiğini de söyledi.

Anayasa Komisyonu CHP grubu sözcüsü Kaboğlu bu çelişkiyi, CHP olarak 7334 sayılı Turizm Teşvik Kanunu’nun 15 maddesine yapılan kapsamlı iptal başvurusunun Anayasa Mahkemesi tarafından ivedilikle karara bağlanmasının gerekli olduğunu söyledi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.