İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nde turizmde kariyer olanakları ele alındı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Turizm Fakültesi tarafından her yıl düzenli olarak yapılan Kariyer Haftası'nın altıncısı, 21-25 Şubat 2022 tarihleri arasında Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (UBYS) üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

15/03/2022 21:15
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nde turizmde kariyer olanakları ele alındı

Sektör temsilcileri ile öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlayan Kariyer Haftasına, İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Başkanı Öner Çulfaz ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emre Güler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Açılışta konuşan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emre Güler, bu sene altıncısı düzenlenen kariyer haftasının Ege Bölgesinin en geniş kapsamlı ve katılımlı etkinliği olduğunu söyledi.

Dekan Prof. Dr. Güler: “Bölgenin hem devamlılığı olan hem de katılımcı profili açısından en önemli kariyer etkinliğinin altıncısını yapıyor olmaktan son derece mutluyuz. Önceki yıllarda yüz yüze gerçekleştirdiğimiz kariyer buluşmalarını iki yıldır çevrim içi olarak yapıyoruz. Umarım bu çevrimiçi olarak yaptığımız son kariyer buluşması olur ve tekrar taraflarla bir arada aynı mekânda oluruz.

Turizm endüstrisi ile üniversite iş birliğini sağlamak ve öğrencilerimizi sektör temsilcileriyle buluşturarak istihdam olanaklarını değerlendirmek amacını sürdürülebilir hale getirmeye yönelik çabalar gösteriyoruz. Bu çalışmalarımızı sürdürme konusunda kararlıyız" dedi.

Turizm ve seyahat sektörü hızlı bir şekilde toparlanarak gençlerin istihdamına daha fazla katkı sağlayacak

Açılış konuşmasının ardından söz alan Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Başkanı Öner Çulfaz, düzenlenen etkinliğe katılmaktan ötürü duyduğu memnuniyeti ve bu tarz etkinliklerin önemini vurgu yaptı. Başkan Çulfaz, konfederasyon hakkında bilgiler verdi ve Türk mutfağının önemi, güncel durumu ve tanıtım çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta da düzenlenen kariyer günlerine aktif olarak katılmaya özen gösterdiklerinden ve bu tarz etkinliklerin faydalarından bahsederek sözlerine başladı.

Karaçanta, pandemiden en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen turizm ve seyahat sektörünün hızlı bir şekilde toparlanarak gençlerin istihdamına daha fazla katkı sağlayacağına inandığını ve bu doğrultuda İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak mevzuat çerçevesinde öğrencilerin staj ve iş başvurularında gereken desteği sağladıklarını belirtti.

Turizm eğitiminde sorunların farkındayız

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, istihdam imkânlarının sektörden kopuk, işletmelerin ihtiyaç duyduğu insan kaynaklarının temel özelliklerinden habersiz, teorik ağırlıklı masa başı eğitim programlarıyla sağlanamayacağını ifade etti. Prof. Dr. Gökçe "Turizm eğitiminde sorunların farkındayız.

Turizm gibi canlı, hızlı değişen ve değişirken temel dinamikleri farklılaşan bir sektör için bu buluşmalar son derece önemli. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi olarak hem uygulama alanında sanayi ile iş birliğine hem de öğrencilerimizin kariyer olanaklarının arttırılmasına önem veriyoruz. Bu çalışmalar geleceğin turizmcileri ve ülkenin geleceği için çok değerli.

Kariyer haftası etkinliklerini altı yıldır istikrarlı bir şekilde sürdüren Turizm Fakültesini, Dekan Prof. Dr. Mehmet Emre Güler nezdinde geçmiş yıllarda Dekanlık görevini yürüten ve emeği geçen tüm akademik personel ve sektör temsilcilerine teşekkür ediyorum" dedi. 

 

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.