30 cruise gemisi geliyor... Bir milyon turist yolda

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, Ege Bölgesi’ne yıl sonuna kadar 1 milyon turist gelmesini beklediklerini söyledi.

03/06/2022 14:36
30 cruise gemisi geliyor... Bir milyon turist yolda

Kruvaziyer sektöründe kartların yeniden dağıtıldığını ifade eden Öztürk, “Yılbaşından bu yana Kuşadası’na 87 bin, İzmir’e 4 bin turist geldi. Eskisine göre 2-3 kat daha fazla gemiye hizmet verir hale geleceğiz” diye konuştu.

Yusuf Öztürk, önümüzdeki günlerde Midilli seferlerinin ardından İzmir- Selanik arasında vapur seferlerinin de başlayacağını müjdeledi. Öztürk, deniz turizminde yaşanan gelişmeleri, Cumhuriyet'e verdiği demeçte yorumladı:

Kruvaziyer turizmi pandeminin etkilerini üzerinden en hızlı atan sektörlerden bir tanesi 

“Kruvaziyer turizmi pandeminin etkilerini üzerinden en hızlı atan sektörlerden bir tanesi oldu. 2022 yılının başından bu yana Egeport Kuşadası Limanı’na 106 gemi ile 87 bin yolcu, Alsancak Limanı’na ise dört gemiyle 4 binden fazla turist geldi. Sektördeki hareketliliğin limanlarımıza daha fazla yansıması için mücadele ediyoruz.

2016’dan sonra İzmir’e hiç gemi gelmemişti. Pandemi nedeniyle 2.5 yıl kaybettik. Yıl sonuna kadar 30 gemi daha İzmir’e gelecek. Sektörde kartlar yeniden dağıtılıyor. Kruvaziyer firmaları daha çok para kazanabilecekleri rotaları tercih ediyor.

Türkiye bu anlamda bulunmaz bir kapı. Türkiye sadece denizi ve kumu ile değil, inanç turizmi, gastronomisiyle, kültürüyle Doğu Akdeniz’de öne çıkıyor. Bu sene Ege’de bir milyon turist gelecek" dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.