“İzmir’de turizmin CERN’ini kurmak istiyoruz”

İzmir’de 17-19 Ocak tarihlerinde düzenlenen 31’inci ENTER e-Turizm Konferansı’nda sektörün gelecek 30 yılı masaya yatırılıyor.

21/01/2024 23:20
“İzmir’de turizmin CERN’ini kurmak istiyoruz”

Uluslararası Bilgi Teknolojileri Turizm ve Seyahat Federasyonu (IFITT) Türkiye tarafından İzmir’de düzenlenen 31’inci ENTER e-Turizm Konferansı başladı. 17-19 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen, potansiyel turizm ve iş imkânı konularında önemli bir tanıtım ve PR fırsatı yaratılması amaçlanan konferans ile turizm sektörünün gelecek 30 yılı ele alınıyor. Konferansın açılışında konuşan İzmirli paydaşlar ve IFITT temsilcileri, dijitalleşmenin turizm için hayati önemde olduğunu dile getirdiler. IFITT Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mine Güneş Kaya, “İzmir’de Turizm Teknolojileri Araştırma Merkezi kurmak istiyoruz” dedi.

Bu merkezin, turizmin CERN’i, yaşayan laboratuvar olarak görülebileceğini vurgulayan Kaya, “Turizm 4.0 uygulamalarının araştırma ve geliştirme merkezi olarak görülebilir. Turizmde kodlamanın, yazılımın, dijital sanatlarını geliştirilmesi için bir alan olarak görülebilir. Dünya ekonomisinde dijitalleşme 820 milyar dolar hacim yaratıyor ve 2030 yılına kadar 430 milyon yeni iş olanağı sağlayacağı tahmin ediliyor. Fikirlerin sınırları aştığı ve yarının turizminin dönüştürücü bir deneyim olduğu bir geleceğe kucak açmamızı diliyorum” diye konuştu.

Kaya: Kültürel miras dijital envantere aktarılmalı

Bilgi iletişim teknolojilerinin okuryazarlığının sürdürülebilirlikten turizm yatırımlarına, yeni mesleklerin ortaya çıkışından, tur operatörlerinin gelişimine kadar turizmde büyük bir yol kat ettiğini ifade eden Kaya, “Bundan bir ay önce İzmir’de sel felaketi olduğunda turizmde doğanın gerçekçiliğini gördük. Elimizde kaybolabilecek olan kültürel mirasın dijital envantere aktarılmasının değerini anladık. Kültürel mirası daha farklı açılardan korumamız gerekiyor. Turizm, diplomasiyle beraber önemli bir barış elçisi. Turizm hayatımızın her yönüyle bağlantılı” cümlelerini dile getirdi.

Pesonen: Bugün, sektörde olmak için en ilginç zaman

IFITT International Yönetim Kurulu Başkanı Juho Pesonen de turizm sektöründe olmak için en ilginç zaman diliminin bugün olduğunu ifade etti. Pesonen, “Her gün birçok inovasyna imza atılıyor ve yeni teknolojiler geliyor. Yapay zeka, Metaverse, Uç Bilişim gibi birçok yenilik var. ENTER konferansı seyahat ve turizm alanındaki teknolojik dönüşüm konusunda 30 yıl boyunca hep öncü rol oynadı. Geçen sene Güney Afrika’da turizmin geçmiş 30 yılını muhasebe ettik. Şimdi ise gelecek 30 yılını öngöreceğiz. Bu geleceği birlikte inşa edeceğiz ve bu süreçteki tüm rolleri burada, İzmir’de ele alacağız” dedi.

Elban: Dijitalleşmeden turizmin payını almaması mümkün değil

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban ise özel bir konferansta olduklarını söyledi. Konferansın kendisinin başlı başına dünyadaki baş döndürücü gelişmeleri özetlediğini ifade eden Elban, “Teknolojide, dijitalleşmede öyle hızlı gelişmeler var ki herkes bu hızlı gelişmeye ayak uydurmak zorunda. Dolayısıyla klasik turizm anlayışından artık birçok konunun turizme dahil edildiği bir çağdayız. Dijitalleşmedeki bu gelişmede turizmin payını almaması mümkün değil. Bu imkanlardan yararlanamazsa hem sektör arzu ettiği gelişmeyi sağlayamayacak hem de sektördeki birçok unsur başka alanlara kaymak zorunda kalır” şeklinde ifade etti.

Elban, bir diğer konunun da dijitalleşme çok doğru kullanılmaz, tasarlanmaz ise aynı zamanda turizme bir rakip, turizmin bir kısım faaliyetlerini yok edici olabileceğini vurguladı. Pandemide çevrimiçi toplantıların dijitalleşme anlamında büyük kolaylık olduğunu ancak bu durumun turizmi olumsuz etkilediğini söyleyen Elban, “Dijital alanda yapılan turizm faaliyetlerinde 2 durum risk oluşturuyor. Bir tanesi filtre programlarıyla çekilen görüntüleri seyrettikten sonra gerçeğini görmek hayal kırıklığı yaratıyor. İkincisi de dijital dünyada gezildiğinde gerçekten gidip gitmeme konusunda ihtiyaç konusunda bir değerlendirme yaşanıyor. Dolayısıyla bunların riskten ziyade bir dönüşüm olarak görülmesi ve bunlara göre doğru bir hazırlık yapılması gerekiyor. Umuyorum ki IFITT ve benzeri konferanslarla bu konuda bir yol, pencere açılır ve doğru perspektif verilir” ifadelerine yer verdi.

Özkardeş: İzmir turizm dijital turizm için her türlü faktöre sahip

IFITT’in ve konferansın turizm sektörünü yakından ilgilendirdiğini söyleyen İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Oğuz Özkardeş de “İzmir, IFITT’in önerdiği turizm ile dijitalleşmeyi birleştirmede her türlü faktöre sahip olan bir şehir. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek için İZTO ve İzmir şehri çok değerli bir sinerji içinde. Şehirde gerek odalar, gerek STK’lar ve üniversiteler bir arada güçlü bir sinerji içinde çalışıyorlar. İZTO’nun 100 bin tüzel üyesi var. Bunların içinde IFITT ile ilişkili olan turizm paydaşları bir hayli yoğun. Bir de teknoloji kısmıyla birleştirildiğinde İZTO’nun yüzde 40-50’sini kapsar” dedi. Sağlık turizmine de vurgu yapan Özkardeş, “Sağlık turizminde bugün dijitalleşmeyi düşünmemek mümkün değil” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.