İzmir Belediye Başkanı Cemil Tugay: Turizmle ilgili sözlerim yanlış anlaşıldı

Başkan Tugay, “Turizmle ilgili söylediğim birkaç cümle biraz yanlış anlaşıldı ve bununla ilgili bir şeyler söyleme ihtiyacı doğdu. Benim söylemeye çalıştığım şey şuydu; kendimize gelişmede, kalkınmada ve turizmde bir hedef koyarken kendi yaşamımızı altüst edecek düzeyde bir şey eklemeyelim. İzmir'in üç otuz paraya insanlara pazarlansın istemiyorum. Bunları bilerek söylüyorum. İzmir nitelikli işlerin merkezi olsun diyorum." dedi.

08/06/2024 12:59
İzmir Belediye Başkanı Cemil Tugay: Turizmle ilgili sözlerim yanlış anlaşıldı

TARKEM ve Etki Yatırımı Danışma Kurulu iş birliğiyle düzenlenen İzmir Etki Yatırımı Forumu’nda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay,  kentin doğasına, güzelliğine zarar vermeyecek her türlü büyümenin ve gelişimin arkasında olduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, TARKEM ve Etki Yatırımı Danışma Kurulu (EYDK) iş birliğiyle düzenlenen İzmir Etki Yatırımı Forumu’na katıldı. Yıllarca fabrika olarak kente hizmet verdikten sonra kapanan ve İzmir Valiliği’nin desteği ile gerçekleştirilen restorasyonla 35 yıl sonra kapılarını yeniden açan Havra Sokağı’ndaki Tarihi Akın Pasajı’nda düzenlenen foruma Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Etki Yatırımı Danışma Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Müderrisgil, TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDOĞA Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Onur Eryüce’nin yanı sıra alanında uzman çok sayıda isim katıldı. Forumda Etki Yatırımları, Yer Odaklı Etki Yatırımları, Yatırımcı Gözünden: Etki Yatırımı Hikayeleri, Etki Ölçümü ve Yönetimi ve Etki ve Etik konuları masaya yatırıldı.

BAŞKAN TUGAY: İZMİR'İ BİR TURİZM KENTİ YAPMAYI DÜŞÜNMÜYORUM!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve TARKEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cemil Tugay, programda yaptığı konuşmada kentin öncelikli ihtiyaçlarına değinerek turizmle ilgili gündeme gelen konuya da yanıt verdi. Başkan Tugay, “Turizmle ilgili söylediğim birkaç cümle biraz yanlış anlaşıldı ve bununla ilgili bir şeyler söyleme ihtiyacı doğdu.

Belediye kurum olarak hangi konularda sorumluluk sahibidir, ne yapar diye hatırlamakta fayda var. Belediyeler genel olarak sorumluluk sahibi olduğu alanlarda insanların kent yaşamından kaynaklanan ihtiyaçlarını gidermek, altyapısıyla, üstyapısıyla şehrin işleyişi ile ilgili konuları düzene sokmak, denetlemek ve onları geliştirmekle yükümlüdür”  dedi. 

“Dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşıyoruz”

Turizmin kentin gelişimi için önemine değinen Başkan Tugay, “Şehirdeki turizmin gelişmesi elbette istediğimiz, değerli ve anlamlı bulduğumuz bir şey ama bunu yaparken şehrin ekonomik, sosyal, ekolojik dengesini bozmamalıyız. Söylemek istediğim konu budur. Geçen gün bir arkadaşım ‘Paris inanılmaz kalabalık, trafik berbat durumda, adım atılacak yer yok’ dedi. Benzer durum, biraz yoğun ve popüler turizm destinasyonu olan her yerde oluyor.

Benim söylemeye çalıştığım şey şuydu; kendimize gelişmede, kalkınmada ve turizmde bir hedef koyarken kendi yaşamımızı altüst edecek düzeyde bir şey eklemeyelim. Dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşıyoruz ve kendi sahip olduğumuz güzelliklerin değerlerin ne yazık ki çok azımız farkındayız. Kemeraltı da bunlardan biridir. Kemeraltı ile ilgili çalışırken amacımız dünyanın bir ucundan birileri gelsin de Kemeraltı’ndan hediyelik eşya alsın, kafeteryada otursun, börek yiyip çay içsin diye değil. Öncelikle burası bizim kendimize ait bir değer, hazine” diye konuştu. 

“Ucuz turizm destinasyonu olmayı kabul edemeyiz”

Doğa cenneti Türkiye’nin niteliksiz turizm çabası ile işgal edildiğinin altını çizen Başkan Tugay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İzmir’e dünyanın pek çok yerinden insanlar gelsin. Kemeraltı’nı da Efes’i de Bergama’yı da görsün. Çünkü dünya ile paylaşmamız gereken bir zenginlik, doğrudur ama sizlerin de çok iyi bildiği gibi özellikle ülkemizin doğa cenneti olan pek çok yeri niteliksiz turizm çabası nedeniyle adeta işgal edilmiş konumdadır.

Birkaç yüz Euro para verip de bir turla Türkiye’ye gelen ama bir otele kapanıp sadece yiyebildiği kadar yiyen, ondan sonra da yaratabildiği kadar fazla atık yaratan, Türkiye’ye de gittiği nitelikli alanların değeri ölçüsünde katkısı olmayan kişiler gruplar halinde geliyor. Dünyanın bazı ülkelerinin ucuz turizm destinasyonu konumundayız. Amerikalıların en büyük hayallerinden biri Yunan adalarına turla katılmaktır. Yunan adaları turu onlar için prestijli bir tatildir.

Yunan adaları bu kadar övülürken Türkiye’nin o güzel kıyılarından, güzel tatil beldelerinden maalesef kimse bahsetmiyor. Bizim Marmaris’imiz, Bodrum’umuz, Datça’mız, Göcek’imiz, Fethiye’miz, bütün o kıyılar, kuzey kıyıları inanılmaz, dünyanın hiçbir yerinde olmayan özel niteliğe sahip alanlar ama gelin görün ki bunlar dünyaya ucuz turizm destinasyonları olarak anlatılıyor. Bu niteliksizliğe razı olmadığımı, bu anlamda bir turizm hedeflemediğimi söyledim. Aynı duygu ve düşünceyi İzmir’deki bütün kalkınma çabaları ve yatırımlar için de hissediyorum.” 

“İzmir nitelikli işlerin merkezi olsun”

İzmir’i ve Türkiye’yi çok sevdiğini vurgulayan Tugay, “Üç otuz paraya insanlara pazarlansın istemiyorum. Bunları bilerek söylüyorum. İzmir nitelikli işlerin merkezi olsun diyorum. Bizler nitelikli insanlarız. Ben siyasetçiyim, belediye başkanıyım. Bunları bu topluma ben söylemek zorundayım. Çünkü bunları söylemek yetkisine sahip bir insan olarak bunları söylüyorum. Çocukluğumdan beri yaşadığım, büyüdüğüm, işportacılık yaptığım bu yerde her şeyi yaşayarak söylüyorum.

İçim acıyor. Gidiyoruz alakasız yerlerde dünya kadar paralarla tatil yapıyoruz ama kendi cennetlerimizde işgal edilmiş alanlarda turizm adı altında bizim kullanımımıza engel olan bir sistemin içerisinde yaşıyoruz. Tarihi, kültürü, doğal güzellikleri, müziği, edebiyatı, gastronomisi, tiyatrosu gibi aklınıza gelecek her özelliği ile muhteşem, olağanüstü bir ülkeyiz” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.