Türkiye’yi seven tekrar gelecek... İyi bir sezon bekliyoruz

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bazı olumsuzluklar yaşayabileceğini belirten NG Hotels’in Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, " Şu anda rezervasyon akışları başladı. 2021'i gören, tekrar gelmek için rezervasyon yapıyor. İyi bir sezon bekliyoruz. Ukrayna ile Rusya bizi olumsuz etkileyecek. Çünkü bizim için iki önemli pazar. Bu tür olumsuzluklar bizi etkiliyor. Ama biz değişik ülkelerden misafirlerimizin gelmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

21/03/2022 13:42
Türkiye’yi seven tekrar gelecek... İyi bir sezon bekliyoruz

Türkiye'nin 3 ilinde 4 oteli olan NG Hotels’in Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, Milliyet'e verdiği röportajda, grubun 2022 hedefleri hakkında bilgi verdi. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bazı olumsuzluklar yaşayabileceklerini belirten Gür, "Beklentilerimiz çok olumlu.

Çeşitlenme arttığı için Türkiye'nin yıldızının parlamaya devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye'nin her yeri bir cennet. Kış, yaz, doğa, kültür, din, inanç turizmi var. Çeşitlilik çok. Yeter ki biz bunun doğru pazarlamasını yapalım" dedi.

UMMADIĞIMIZ PAZARLARDAN TURİST GELDİ

2020'den sonra 2021 bizim için güzel bir yıl olmuştu. Toparlanma olmuştu. Pandeminin olduğu, sokağa çıkma yasaklarının olduğu günleri yaşadık. Sapanca kapanmalarda da iyiydi. Sektör 20021'de ikinci yarıda iş yapmaya başladı. Sektör biraz canlandı.

Ummadığımız pazarlardan bize turist gelmeye başladı. İspanya'nın kapalı olması bize yaradı. Mısır'a gidiş olmaması bize yaradı. İngilizler geldi. Bazı pazarların kapalı oluşu Türk pazarına yaradı. Türkiye ile yeni tanışanlar oldu ve Türkiye'yi sevdiler. Bunlar Türkiye'ye tekrar gelmeleri sağlayacak.

PANDEMİDE YATIRIMI ARTIRDIK

Pandemide yatırımları sürdürdük, cesur hareket ettik. Pandemi döneminde 2 otel açtık. Sapanca'da ve Antalya'da. Ya frene basacaktık, duracaktık ya da devam edecektik. Biz devam etme yolunu seçtik. İyi ki öyle yapmışız diyoruz geriye dönüp baktığımızda. Son birkaç senedir her şey dahilde üst segment hizmet sunuluyor bazı tesislerde. Bizim de yapmaya çalıştığımız oydu.

Kişi başı geliri yükseltebilecek kaliteli, gelir düzeyi yüksek misafirlere hizmet etmek. Üst segmente oynama kararı aldık. Kiralık jetlerle geliş de sağladık. Özel hizmeti satın almaya hevesli misafirler için gerekli çalışmaları yaptık. Özel villalarda kalabiliyorlar. Türkiye dışında bu tür hizmeti almaya alışmış misafir profili de var çünkü. Oldukça da yoğun geçen bir yıl oldu bu manada geçen yıl. Villalarımızın sezon doluluğu yüzde 100'lere yakındı.

TÜRKİYE ARANAN ÜLKE

Türkiye olarak turizmde başarımızı yükseltiyoruz. Çünkü salgında çok hızlı hareket ettik. Sağlık Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve Bilim Kurulu birlikte hareket ettiler. Güvenli turizm sertifikası oluşturuldu. Diğer turizm ile öne çıkan ülkelerden hızlı şekilde kriterler belirlendi. Biz bu şekilde hizmet veriyoruz diye gösterdik, anons ettik. Bu misafirlerin kafasında 'Tamam ben orada güvenli şekilde tatil yapabilirim, gidebilirim' mesajını anlattık.

Turizmde kalitemizle aranan ülke olduk. Bu bizim sezona 1-0 önde başlamamıza vesile oldu. 2020 ve 2021'de bunu ispatladık. Tabii inişler çıkışlar oluyor. Ama insanoğlu her şeye uyum sağlıyor. Biz de yatırımcılar ve işletmeciler olarak uyum sağlamak için çaba sarfediyoruz. Misafirlerimiz de her şarta alışıyor. Bazı şeyler de değişiyor.

Eskiden çok erken rezervasyon yapardı misafirlerimiz şimdi biraz daha yakın zamana rezervasyon yapmayı tercih ediyorlar. Hem yurt içi hem yabancı misafirler. Kalite her zaman ön planda. Türkiye'nin kalitesinin yükselmesi ve hijyen, sağlık alanında öne çıkması Türkiye'yi üst noktalara getirdi. Salgında aranan ülke olduk.

2022 REZERVASYONLARI BAŞLADI

Şu anda rezervasyon akışları başladı. 2021'i gören tekrar gelmek için rezervasyon yapıyor. İyi bir sezon bekliyoruz. Tek korkumuz dışarıdan negatif bir etki olmamasıydı. Ukrayna ile Rusya bizi olumsuz etkileyecek. Çünkü bizim için iki önemli pazar. Bu tür olumsuzluklar bizi etkiliyor. Ama biz değişik ülkelerden misafirlerimizin gelmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

TERMAL, DOĞA, KÜLTÜR TURİZMİ

Türkiye'nin her yeri bir cennet. Kış, yaz, doğa, kültür, din, inanç turizmi var. Çeşitlilik çok. Farklı ülkelerden turist çekebiliriz. Yeter ki biz bunun doğru pazarlamasını yapalım. Tanıtımını yapalım. Ondan sonra da misafirleri ağırlayıp bunu ekonomiye çevirelim. Bizim geleceğe yönelik beklentilerimiz çok olumlu.

Çeşitlenme arttığı için her anlamda Türkiye'nin yıldızının parlamaya devam edeceğini düşünüyoruz. Doğa turizmine de insanlar meraklı hale geldi. Yurtdışına gidemediği için ülkesini tanımak isteyen çok misafir var iç turizmde. Bu da iç turizmi canlandırıyor. Bunlar arttıkça acentalarımız da iç turizme yönelik daha fazla çalışmaya başladı.

İNGİLİZLER GOLFE GELİYOR

İngilizler kışın Belek bölgesine golf amacıyla geliyor. Sakin ve havası güzel diye dinlenme amacıyla geliyorlar. Kışın güneyde tesislerin yüzde 50’sinden fazlası kapatıyor. Biz açığız. Belirli bölgeler açık kaldığı için o bölgeler de ona göre tasarlanıyor. Kimisi sadece golf için geliyor kimisi güzel havadan faydalanayım, çıkayım, yürüyeyim diye geliyor. Termal turizm için bile farklı ülkelerden rezervasyon geliyor.

TANITIM ÖNEMLİ

Bir arkadaşım Meksika’ya gitmişti. Ona ilk sordukları yer Kapadokya olmuş. Biz hep Kapadokya’ya Uzakdoğu’dan gelirler diye biliyoruz ama aslında Latin Amerikalılar da geliyormuş. Ne kadar ülkemizi anlatırsak daha çok ve farklı ülkelerden turistler gelir. Tanıtımla ilgili çalışmalar arttıkça daha çok iş yapılacak. Hükümetimiz de turizmin öneminin farkında. Bazı şeylerin olabilmesi için hükümetimizden destekler de bekliyoruz.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.