ITB Berlin 2023 turizm fuarı başladı... Turizm sektörü Berlin’de buluştu

Dünya turizm sektörünün en önemli buluşma noktalarından ITB Berlin Turizm Fuarı başladı. İlk kez 1966 yılında düzenlenen, son iki yıl pandemi nedeniyle sanal platformda yapılan fuar, tekrar fiziksel ortamda gerçekleşiyor. Fuara, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 184 ülkeden 12 bin 400 turizm şirketi ve çatı örgütü katılıyor.

07/03/2023 13:49
ITB Berlin 2023 turizm fuarı başladı... Turizm sektörü Berlin’de buluştu

Fuar tekrar fiziksel ortamda gerçekleşirken, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 184 ülkeden 12 bin 400 turizm şirketi ve çatı örgütünün katılımı bekleniyor. Dünya turizm sektörünün en önemli buluşma noktalarından ITB Berlin Turizm Fuarı başladı. İlk kez 1966 yılında düzenlenen, son iki yıl pandemi nedeniyle sanal platformda yapılan fuar, tekrar fiziksel ortamda gerçekleşiyor. Fuara, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 184 ülkeden 12 bin 400 turizm şirketi ve çatı örgütü katılıyor.

ITB'ye Türkiye'den 100 civarında otel, tur operatörü, seyahat acentası ile turizm alanında faaliyet gösteren dernek ve kuruluş katılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından kurulan Türkiye standında, Türkiye'nin deniz ve güneşinin yanı sıra son yıllarda önem kazanan sağlık turizmi, sayıları artan golf sahaları, mavi yolculuk ve bisiklet gibi doğa sporu imkanları da tanıtılıyor.

“Dünya genelinde her on işten biri turizme bağlı"

Koronavirüs zamanında gerçekleştirilemeyen dünyanın en büyük turizm fuarı ITB’nin açılış galasında konuşan Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, daha sürdürülebilir ve dirençli bir turizm çağrısında bulundu.

 

Haceck, “Dünyayı keşfetme özgürlüğü, onun yok edilmesi için bir gerekçe olamaz” dedi. Dünyada CO2 dengesindeki gidişatı değiştirmek için daha geniş kapsamlı önlemler alınması gerektiğini kaydeden Habeck, uluslararası turizmin birçok ekonomide refah için önemini vurgularken, “Dünya genelinde her on işten biri turizme bağlıdır.

Pandemi bunu bize acı bir şekilde gösterdi” dedi. Ancak iklim krizinin pek çok ülkede bu ekonomik temeli tehdit ettiğini ifade eden Habeck, kar yağmayan kayak merkezleri, ölen mercan resifleri, orman yangınları, kuraklıklar ve sellerin bunun işaretleri olduğunu vurguladı.

 

 

‘Bugünler geride kaldı..’

Açılış törenine Berlin’de halen iktidardaki Eyalet Başbakanı Franziska Giffey (SPD) de katıldı. Turizmin geçen yıl önemli ölçüde toparlandığını belirten Giffey, Berlin’in de bundan faydalandığını söyledi. Giffey, diğer şehirlerde olduğu gibi Berlin’de de pandemi sırasında oldukça sakin geçtiğini kaydederken, “Bugünler geride kaldığı için çok mutluyuz” dedi.

 

ITB, bu yıldan itibaren yeni formatıyla açıldı. Önceki yıllarda 5 gün süren ve son iki gün kapılarını tüketiciye açan ITB, bu yıl 3 gün sürecek ve sadece sektör çalışanları tarafından ziyaret edilebilecek. Üç yıllık aradan sonra gerçekleşen fuarın konuk ülkesi ise Gürcistan.

Fuar 9 Mart’a kadar devam edecek. Türkiye de önceki yıllarda olduğu gibi yine ITB fuarında yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 3.2 numaralı salonda kiraladığı Türkiye pavyonunda, Akdeniz ve Ege Bölgesi’nden çok sayıda otel ve belediyeler yer aldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yarın (Çarşamba) fuara katılacak.

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.