İtalya'nın turistik adası boşaltıldı... Turistlerin adaya gelmesi bir ay yasak

Sicilya'nın kuzeyindeki Vulcano adasında volkanik aktivitenin artmasının ardından ölümcül olması muhtemel gazların seviyesinin de yükselmesi, adanın belediye başkanını yüzlerce kişiyi tahliye etmek ve turistlerin adaya gelmesini yasaklamak zorunda bıraktı.

24/11/2021 14:08
İtalya'nın turistik adası boşaltıldı... Turistlerin adaya gelmesi bir ay yasak

Independent Türkçe'de yer alan haberlere göre, yaklaşık 300 kişiye geceleri evlerinde kalamayacakları söylendi. Uyurken yüksek CO2 seviyelerinden etkilenebilecekleri endişesiyle, sakinlerden bunun yerine 23.00 ile 06.00 saatleri arasında alternatif konaklama yerleri bulmaları talep edildi.

Adanın yetkilileri, otelde kalmaya ihtiyaç duyanların masraflarına yardımcı olacaklarını açıkladı. Turistlerin adaya girmesi de bir ay süreyle yasaklandı. Şu anda kriz halinde olan adada bölgesel olağanüstü hal var. Alarm seviyesi de sarıdan turuncuya yükseltildi.

Sıcak çamur banyolarıyla ünlü 

Cumartesi günü sakinlerle yapılan ve Facebook'tan canlı yayımlanan bir toplantıda belediye başkanı "Veriler, gazlardaki artışın ciddi bir endişe kaynağı oluşturduğunu çünkü bu gazların halk sağlığı için tehlike teşkil edebildiğini gösteriyor" dedi.

Atmosferdeki CO2 birikimi sebebiyle bölgedeki oksijen seviyelerinde önemli bir azalma yaşanabilir ve bu da solunum güçlüğüne yol açabilir. Sıcak çamur banyolarıyla ünlü popüler turistik nokta Porto di Levante'de yüksek gaz yoğunlukları tespit edildi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.