İstiklal Caddesi'nde patlama... 6 kişi hayatını kaybetti, 81 yaralı var

İstanbul'da Taksim İstiklal Caddesi'nde henüz neden kaynaklandığı belirlenemeyen bir patlama yaşandı.

13/11/2022 23:01
İstiklal Caddesi'nde patlama... 6 kişi hayatını kaybetti, 81 yaralı var

Taksim İstiklal Caddesi'nde gerçekleşen patlama nedeniyle bölgeye çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edildi İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi, 38 kişi de yaralandı. Yaralılarımız tedavi altına alınmıştır. Hayatını kaybedenlere Allah'tan  rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır" açıklamasında bulundu. Vali Yerlikaya daha sonra yaptığı açıklamada can kaybının 6'ya yükseldiğini, yaralı sayısının ise 53 olduğu bilgisini paylaştı.

Patlamanın sesi çevreden duyulurken, caddede yürüyen vatandaşların kaçıştığı görüldü. Olay yerine gelen polis ekipleri caddede güvenlik önlemi aldı.

Sağlık ekiplerince ilk müdahaleleri yapılan bazı yaralılar hastaneye kaldırıldı

Patlamanın ardından polis ekipleri İstiklal Caddesi'ni boşaltırken, Taksim Camisi de kapatıldı. Güvenlik amacıyla helikopterler de havadan denetim yaptı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Beyoğlu'nda meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturma başlatılarak 5 savcı görevlendirildi.

Ayrıca, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından, patlamayla ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı kararı verildi.

"Can kaybı ve yaralılarımız bulunmaktadır"

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı ilk açıklamada, "Bugün saat 16.20 sıralarında Beyoğlu ilçemiz, Taksim İstiklal Caddesi'nde bir patlama meydana gelmiştir. Olay yerine emniyet, sağlık, itfaiye ve AFAD ekiplerimiz sevk edilmiştir. Can kaybı ve yaralılarımız bulunmaktadır. Gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır." bilgisini verdi.

Konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından paylaşımda bulundu. İmamoğlu, "İstiklal Caddesi’deki patlama ile ilgili Emniyet ve Sağlık ekiplerimize yardımcı olunması, korku ve paniğe yol açabilecek paylaşımlardan uzak durulması zaruridir. İlgili tüm ekipler bölgede, sağlıklı bilgilendirme yapacağız." ifadesine yer verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir sonraki iletisinde ise hayatını kaybedenler olduğunu aktardı. İmamoğlu, "İstiklal Caddesi’ndeki patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. Olay yerindeki ekiplerin yönlendirmesine katiyen uyunuz ve resmî açıklamalar dışındaki yanıltıcı paylaşımlara itibar etmeyiniz." dedi.

Türk Kızılay'ın Twitter hesabından yapılan paylaşımda da "İstanbul'da meydana gelen patlamanın ardından civardaki hastanelere kan sevkiyatı yapılmıştır. Şu an acil kan ihtiyacı bulunmamaktadır." denildi.

RTÜK, patlamaya ilişkin yayın yasağı getirdi

Bu arada Radyo Televizyon Üst Kurulu, Taksim'deki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildiğini bildirdi.

Kurumun sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "İstanbul’daki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirilmiştir. Tüm medya kuruluşlarımızın dikkatine önemle sunulur." denildi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.