İstanbul, ‘Dünyanın En İyi’ 19. Kenti

Her yıl dünyanın önde gelen 270’i aşkın ana kentlerini inceleyip, yerel halkın değerlendirme ve tavsiyelerinin yanısıra, Tripadvisor, Google, Facebook, Instagram gibi dijital kanallardaki ziyaretçiler yorumlarından hareketle belirlenen “Dünyanın En İyi 100 Kenti” açıklandı İstanbul, söz konusu listede 19’ncu sırada yer alıyor.

03/10/2023 15:58
İstanbul, ‘Dünyanın En İyi’ 19. Kenti

Danışmanlık şirketi Resonance, her yıl dünyadaki nüfusu 1 milyonu aşmış 270’ten fazla kenti inceleyip, “Dünyanın En İyi 100 Kenti” listesini hazırlıyor. Kerem Köfteoğlu’nun kısa süre önce açıklanan “2024 Yılı Dünyanın En İyi 100 Kenti” listesinden derlediği bilgilere göre İstanbul, 19’ncu sırada yer alıyor. Resonance, söz konusu listeyi kent ziyaretçilerinin Tripadvisor, Google, Facebook, Instagram gibi dijital kanallardaki Yaşanabilirlik, Sevilebilirlik ve Refah temel kriterlerini baz alarak yaptıkları yorumlardan hareketle hazırlıyor.

Resonance uzmanları listeye alınacak şehirler hakkında şu bilgileri veriyor: “Kentlerin yaşamak, çalışmak veya ziyaret etmek tercih edilebilmesinde çeşitli algılar ve faktörler etkili oluyor. En iyi kentleri belirlemeye yönelik çalışmaları yaparken, ziyaretçilere veya işletmeleri kentsel alana çekme, işe gidip gelme süreleri, suç oranları, konut fiyatlarının uygunluğu, gece hayatının çeşitlilği, açık hava rekreasyon deneyimler, Fortune 500 şirketlerinin sayısı ve havaalanı bağlantısı gibi gibi unsurlara odaklanıyoruz. Tüm bu çalışmaları yaparken, kentlerin ziyaretçi çekme performansının Yaşanabilirlik, Sevilebilirlik ve Refah gibi üç temel faktöre bağlı olduğunu gördük. Kentleri de bu üç temel faktörlere göre aldıkları puanlara göre sıralayıp Dünyanın En İyi 100 Kentini belirledik.”

İstanbul Dünyanın En İyi 19. Kenti Oldu


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.